akcesoria do wina
źródło: www.fide.pl

Każdy amator wina wie dobrze, że serwowanie tego typu trunku jest prawdziwą sztuką. Dobrego wina nie można podawać od tak, z przypadku i w byle czym. Zasady dotyczące podawania wina jasno określają jakich kieliszków należy używać oraz jak je należy nalewać. Do tego niezbędne są profesjonalne akcesoria do wina. Które z nich warto posiadać?

Małe akcesoria do wina

  1. Otwieracz – sommelierzy używają wyłącznie otwieraczy, które składają się jak scyzoryk. Do domowego użytku nie trzeba używać tego typu sprzętu. Z powodzeniem wystarczy korkociąg z gwintem lub elektryczny.
  2. Korek – gadżet niezbędny do zamykania butelki, z której wyjęto oryginalny korek. Uchroni on niedopite wino przed zepsuciem. Niektóre korki mają specjalny zaworek do pompki. Na pewno warto w coś takiego zainwestować.
  3. Pompka do wina – gadżet służący do odessania powietrza z butelki zamkniętej specjalnym korkiem. Jeśli zazwyczaj kupujemy wino z tradycyjnym korkiem, taki gadżet nie będzie nam potrzebny.
  4. Nalewak – przedmiot w kształcie lejka. Zakłada się go na szyjkę butelki i używa, żeby wino zostało odpowiednio napowietrzone podczas przelewania do kieliszka.

Duże akcesoria do wina

  1. Chłodziarka na wino – gadżet, który przyda się każdemu amatorowi tego trunku. To nic innego jak niewielka lodówka, mająca wygląd eleganckiej witryny. Dzięki niej, zawsze można mieć pod ręką wino w idealnej temperaturze do serwowania.
  2. Stojaki na wino – przedmiot łączący przyjemne z pożytecznym. Pomagają w odpowiednim przechowywaniu wina, a jednocześnie fajnie dopełniają aranżację kuchni. Stojak na wino może mieć postać wiszącej półki lub stojącej szafki, którą można umieścić np. na blacie kuchennym.
  3. Dekanter – czyli karafka z płaskim dnem. Przelewa się do niego ciężkie wina, które wymagają napowietrzenia. Podane w nim wino wygląda niezwykle elegancko.