Dzieci, szczególnie niemowlaki, mają o sobie nie lada mniemanie i próbują dorosnąć rodzicom do pięt w czym się tylko da. Gotować jak mama czy tata przecież każdy umie, pikuś to jest. Mama ma nóż, ja też chcę! Mama ma garnek, ja też! I wtedy już mama nie gotuje tylko bawi się garnkami, dziecko jest dumne, że robi dokładnie to, co mama.

plastikowa miseczka, kubek i śliniak dla dziecka

 

Żeby się w kuchni nie pozabijać, warto podzielić się przestrzenią. Do kilku najniższych szuflad czy szafek można powkładać bezpieczne, nietłukące się i lekkie rzeczy. Plastikowe miski i kubeczki, nieszklane pokrywki, garnuszki. Małe drewniane deski czy podkładki też mogą być.

kolorowe drewniane łyżki

 

Należy pozwolić dziecku do woli grzebać w tych wyznaczonych szafkach. Na resztę najlepiej pozakładać zabezpieczenia. Można je bez problemu kupić w sklepach meblowych. Dziecko, które już stoi, bez problemu wyjmie rzeczy z szuflady na wysokości swojej głowy oraz z brzegu blatu. Noże oraz rzeczy o wadze cegły zawsze trzeba kłaść poza jego zasięgiem. Dzieci są wytrwałe. Potrafią ssać kartonowe opakowanie aż to się rozpuści, po kolei sprawdzać, co zmieści się do kontaktu czy długo tarzać się w śmieciach. Nie ma rady, trzeba zrobić solidną fizyczną blokadę dostępu.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.