jak urządzić kuchnię funkcjonalną

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy większość czasu. Dobrze więc zadbać o to, aby była funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Niby nie ma przepisu na jedną kuchnię idealną. Są za to ściśle określone zasady dotyczące ergonomii wnętrza. Tak naprawdę wystarczy poznać zaledwie kilka prostych reguł, aby wyczarować kuchnię ładną i funkcjonalną jednocześnie. Poniżej te zasady.

Po pierwsze – strefy

Od dawien dawna projektanci podkreślają, że przy aranżacji kuchni najważniejsze jest wyznaczanie stref. O co w tym wszystkim chodzi? A o to, że lodówka, szafki i wszelkie miejsca do przechowywania to nasza strefa zapasów. Kolejne strefy, to strefa zmywania, przygotowywania i gotowania. Ale uwaga! Dobrze, jeśli poszczególne strefy odtwarzają następujące po sobie czynności, które wykonujemy w kuchni. Dlatego też lodówka oraz szafki z produktami spożywczymi powinny znajdować się bliżej drzwi wejściowych – ułatwi to rozpakowywanie produktów. Idealnie jeśli blat i zlew znajdują się tuż obok siebie. Dopiero potem powinna znaleźć się płyta grzewcza i piekarnik.

Po drugie – magiczny trójkąt

Każda kuchnia powinna być urządzona na kształt trójkąta. Wierzchołki trójkąta to 3 główne sprzęty w kuchni: kuchenka, lodówka, zlewozmywak. Suma boków trójkąta między tymi sprzętami nie powinna być mniejsza niż 360cm i większa niż 660cm. Standardowo w jednym ciągu układa się lodówkę, następne zlew i na końcu kuchenkę / płytę / piekarnik.

Po trzecie – oświetlenie

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w kuchni. Ułatwia przygotowywanie poszczególnych posiłków i często umila wspólne uczty z najbliższymi. Jakie oświetlenie powinno znaleźć się w kuchni? Na pewno nie można pominąć światła górnego, gdyż ono jest najważniejsze. W mniejszej kuchni wystarczy jedna lampa na suficie. W dużym wnętrzu można zamontować parę lamp. Ważne jest też oświetlenie punktowe, które zamieszczamy zgodnie z potrzebami. Na pewno bardzo przydatne jest światło nam blatem kuchennym oraz pod szafkami.