źródło: www.junkers.pl
źródło: www.junkers.pl

Kocioł grzewczy, nazywany przez niektórych piecem grzewczym to niezbędny element wyposażenia każdego domu i mieszkania. O ile sam wybór odpowiedniego pieca nie powinien nikomu przysporzyć problemu, o tyle wybór pomieszczenia, w jakim piec się znajdzie jest już bardziej problematyczne. Jeśli w domu dysponujemy osobną kotłownią – problem rozwiązuje się sam. A co zrobić w przypadku małego mieszkania, w którym na kotłownię nie ma miejsca?

Regulacje prawne powodują, że jesteśmy zmuszeni zainstalować urządzenie grzewcze w dwóch miejscach: łazience lub kuchni. Ta ostatnia nie wydaje się najgorszym rozwiązaniem. Wbrew pozorom jej wybór jest o wiele lepszy, niż wybór łazienki. Kuchnia jest zazwyczaj większa, a to oznacza, że dostęp do urządzenia jest swobodniejszy. O co jednak warto zadbać instalując piec w kuchni?

Jaki piec w jakiej kuchni

Zanim przejdziemy do tego, gdzie i jak zamontować piec, skupmy się na tym, jaki dokładnie typ urządzenia wybrać. Specjaliści zalecają montaż kotłów z zamkniętą komorą spalania. Doskonałym pomysłem są dwufunkcyjne kotły kondensacyjne (jak np. te oferowane przez Junkers). Oczywiście jeśli zechcecie, możecie wybrać kocioł z otwartą komorą spalania, jednakże w takiej sytuacji będziecie musieli pamiętać, o zapewnieniu odpowiedniego napływu powietrza do pomieszczenia. To z kolei spowoduje nadmierne wychłodzenie kuchni. Wspomniane wcześniej przeze mnie kotły z komorą zamkniętą nie pobierają powietrza z pomieszczenia i nie wymagają stosowania nawiewu, przez co są mniej wymagające w codziennym użyciu.

Przy wyborze właściwego urządzenia warto zadbać również o własną kieszeń i domowy budżet. Koszty zredukujecie wybierając nowoczesny kocioł kondensacyjny. Pracuje on dużo efektywniej od tradycyjnego urządzenia i potrafi wygenerować dość spore oszczędności.

Cichy zakamarek, czyli aby piec nie raził w oczy

Współczesne urządzenia grzewcze są na tyle estetyczne, minimalistyczne i designerskie, że zazwyczaj nie psują aranżacji wnętrza. Co więcej – ładnie z nią współgrają. Chcąc uniknąć ewentualnych wpadek, piec warto zainstalować w miejscu najmniej rzucającym się w oczy. Dobrym pomysłem jest ściana znajdująca się tuż przy drzwiach. W ten sposób, wchodząc do kuchni, piec grzewczy nie będzie rzucał się w oczy jako pierwszy. Ciekawym rozwiązaniem jest też estetyczne wkomponowanie urządzenia w ciąg szafek kuchennych. W ten sposób montując piec, nie tylko zadbamy o wizualne walory wnętrza, ale także zapewnimy sobie swobodny dostęp do urządzenia.

Cichy zakamarek, ale z wolną przestrzenią

Nie rzucające się w oczy miejsce to jedno. Ważna jest także przestrzeń dla pieca. Pod kotłem musi być pozostawiona wolna przestrzeń o wysokości mniej więcej 25cm. Dlaczego? Bo od spodu piec łączony jest z instalacją grzewczą i ciepłej wody.

Od przodu piec może być śmiało osłonięty, ale nie może być to trwała osłona. Doskonale sprawdzą się zamykane drzwiczki, które w każdej chwili (np. na potrzeby serwisu pieca) będzie można otworzyć.

Ciepło, cieplej…

Podłączenie pieca w kuchni niesie za sobą również inne korzyści. Przede wszystkim zapewniamy sobie szybki dopływ ciepłej wody do kuchennych kranów, a to oznacza, efektywniejsze prace porządkowe, szybsze przygotowywanie posiłków i szybsze zmywanie po ich.