pinterest
pinterest

Zastanawialiście się kiedyś, które dokładnie elementy wyposażenia kuchni tworzą jej klimat? Nie są to meble. Nie są to też wymyślne gadżety. Elementem, który zwraca na siebie największą uwagę, a jednocześnie świadczy o charakterze kuchni, dodaje jej nutki luksusu i elegancji jest podłoga.

Od dawien dawna na kuchennych podłogach gościło drewno, które prezentowało się bardzo elegancko. Potem ze względów funkcjonalnych zostało ono zastąpione płytkami ceramicznymi – pozornie bardziej odpornymi na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Dziś drewniane podłogi wracają do wnętrz kuchennych i na nowo stają się najpiękniejszą ich wizytówką.

Drewno w kuchni jest niezwykle miłe dla oka. Jest również bardzo miłe w dotyku. Wnosi do wnętrza nie tylko piękno w najczystszej postaci, ale także ciepło. Warto jednak pamiętać, że nie każdy gatunek drewna będzie nadawał się do wnętrza kuchennego. Pamiętajcie, że w kuchni panuje dość specyficzny klimat. Częste gotowanie sprawia, że wilgoć w kuchni jest większa, aniżeli w innych pomieszczeniach, co może przyczyniać się do odkształcania się drewna. Co więcej, w kuchni dość często dochodzi też do takich zdarzeń, jak zalanie wodą, które może wypaczyć podłogę.

Deska podłogowa Barlinek Jatobe Easy (źródło: www.nomi.pl)
Deska podłogowa Barlinek Jatobe Easy (źródło: www.nomi.pl)

Spośród wszystkich dostępnych rodzajów posadzek drewnianych w kuchni najlepiej jest zastosować deski z litego drewna. Dobrym rozwiązaniem jest deska barlinecka, którą możecie nabyć m.in. w markecie budowlanym NOMI. Najtwardsze podłogi to te z drewna egzotycznego, które to wyróżnia się doskonałymi parametrami i dużą odpornością na uszkodzenia. Numerem jeden są: merbau, doussie i jatoba. Niestety takie drewno nie należy do najtańszych, przez co w naszych rodzimych kuchniach gości stosunkowo rzadko. Często za to goszczą podłogi z desek z drzew liściastych. Z gatunków rodzimych największą twardość mają: jesion, dąb czerwony i buk.

Deska barlinecka jesion (źródło: www.nomi.pl)
Deska barlinecka jesion (źródło: www.nomi.pl)

Aby drewniana podłoga w kuchni służyła nam przez długie lata, należy pokryć ją twardym lakierem, gorącym woskiem lub olejem. O ile pierwsza metoda jest w stanie ochronić drewno przed zaplamieniem, to już dwie ostatnie tego nie uczynią.