jadalnia stół

Dziś na tapetę weźmiemy stół do jadalni. Bo jak wiadomo stanowi on najważniejszy element wyposażenia tego miejsca. Stół jest tym meblem, który ma jednoczyć wszystkich domowników, zapewniać miłą atmosferę przy wspólnych posiłkach, ułatwiać podejmowanie gości. Stół do jadalni nie powinien być wybierany na zasadzie przypadku. Jego zakup powinien być dokładnie przemyślany. Jak wybrać stół idealny? Poniżej co nie co informacji na ten temat.

Robimy jadalnię!

W momencie, kiedy kuchnia otworzona jest na salon, co obecnie jest bardzo często spotykane, wówczas jadalnia może zostać urządzona na granicy tych dwóch pomieszczeń. Kuchnię od jadalni i części salonowej możemy wydzielić za pomocą ścianki lub wyspy. Taka separacja umożliwi utrzymanie kontaktu wzrokowego z gośćmi lub domownikami, a zasłoni na przykład nieporządek w kuchni, który powstaje podczas gotowania. Sprytne? Bardzo!

Jadalnię możemy także urządzić w oddzielnym pomieszczeniu – salonie. Wówczas zyska ona bardziej odświętny charakter i stanie się pomieszczeniem niezwykle ważnym.

Jaki kształt stołu wybrać?

Do jadalni urządzonej na granicy kuchni i salonu warto wybrać stół rozkładany. Będzie on zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem. Podczas codziennych posiłków, stół będzie mógł pozostawać złożony i tym samym nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca. W momencie podejmowania gości, raz dwa będzie można go rozłożyć. Pamiętajmy, że na wygodny stół z krzesłami dla ośmiu osób potrzeba około 12m². Do tego powinien być odsunięty co najmniej 60 cm od ścian i mebli, żeby można go było wygodnie obejść.

stół do jadalni

jadalnia

W jadalni urządzonej w osobnym pomieszczeniu można pokusić się o duży stół, którego nie trzeba składać i rozkładać. Jeśli z jakichś powodów wydzielona przez nas jadalnia jest dość mała, warto wybrać stół okrągły. Optycznie zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny czy nawet stół rozkładany. Dobrze prezentuje się na środku pomieszczenia – gorzej w kącie. Ponadto zaletą okrągłego stołu jest podział miejsc, który sprawia, że wszystkie są równoważne.

Interesującą propozycją może być podłużny stół o zaokrąglonych narożnikach, na przykład eliptyczny. Opływowy kształt będzie zdecydowanie ciekawszy, a brak ostrych kantów – wygodniejszy.

 Z czego powinien być wykonany stół

Jeśli wybierzemy już rozmiar i kształt stołu, powinniśmy skupić się na materiale, z jakiego ma być on wykonany. Dużą popularnością cieszą się stoły drewniane. Wyglądają elegancko i są faktycznie solidne. Odpowiednio pielęgnowane, potrafią służyć przez długie lata. A jeśli nie stół drewniany, to jaki? A na przykład z blatem wykonanym z hartowana szkła i metalowymi podstawami. Taki stół na pewno świetnie spisze się w jadalni nowoczesnej. Niestety, szkło choć trwałe to jednak bywa wymagające w pielęgnacji i o tym warto pamiętać.

Sprawdź także Krzesła do jadalni. Stawiamy na nowoczesność