ściana w kuchni pokryta dekoracyjną tapetą z bambusy

Blat roboczy to bardzo ważny element wyposażenia kuchni. To właśnie przy nim toczy się większość naszego kuchennego życia. Przy blacie przygotowujemy śniadania, obiady, desery i kolacje. Może warto więc zadbać, aby miejsce to przestało być „robocze”, a stało się wizytówką naszej kuchni? Co powiecie na stylowe zaaranżowanie ściany nad owym blatem? I nie chodzi mi tu o wyklejenie ściany płytkami ceramicznymi, bo te choć mogą być eleganckie są dziś trochę nudne. Poniżej znajdziecie kilka nowoczesnych rozwiązań na modną i oryginalną ścianę nad blatem roboczym 🙂

  1. Fototapeta

Parę lat temu fototapety były prawdziwym hitem. Nie było mieszkania, w którym nie gościłaby fototapeta. Później na jakiś czas zniknęła z pola widzenia. Dziś znów wraca na salony i to w jakim stylu! Fototapeta to dodatek, który potrafi odmienić każdą ścianę i każde wnętrze. Z powodzeniem można wprowadzić ją także do kuchni. Dzięki odpowiednio dobranym – najwyższej jakości materiałom łatwo utrzymać ją w czystości, nie martwiąc się przy tym o zarysowania. Wystarczy, że zabrudzone miejsce przetrzemy wilgotną szmatką i po problemie.

  1. Szklana grafika

W kuchni nowoczesnej świetnie sprawdzą się panele ze szklaną grafiką. Tak naprawdę można zdecydować się na każdą grafikę – zdjęcie gór, łąki, kwiatów. Wszystko zależy od aranżacji kuchni i od naszych preferencji. Aby efekt końcowy był jeszcze bardziej wow, panel można dekoracyjnie podświetlić.

ściana w kuchni nad blatem udekorowana płytkami  dekor z wodą i trawą

  1. Beton architektoniczny

Kuchnie nowoczesne i w stylu loftowym kochają surowe dodatki. Beton architektoniczny doskonale wpisze się w tą miłość. Poza tym, taki beton pozwoli zrealizować każdy projekt. Można z niego wykonać nie tylko okładzinę ściany, ale też blaty czy nawet akcesoria. Betonowe płyty mocuje się do ścian z otworami widocznymi lub zamaskowanymi. Efekt jest niesamowity!

  1. Cegła

Cegła to prawdziwa królowa w aranżacji kuchni. Pasuje nie tylko do wnętrz nowoczesnych. Z powodzeniem można wykończyć nią również kuchnie tradycyjne lub retro. Cegła wygląda bardzo efektownie i nadaje wnętrzu charakter. Ale uwaga! Ceglaną ścianę trzeba zaimpregnować, aby ułatwić jej czyszczenie. Można też ją osłonić przezroczystą szybą. Pełnowymiarowe cegły nad blatem stosuje się rzadko. Z reguły są to ceglane płytki, których grubość nie zmniejsza pomieszczenia.

ściana w kuchni udekorowana tapetą na wzór cegiel

  1. Szkło

Szkło jest na tyle uniwersalnym materiałem, że pasuje do kuchni w różnych stylach. Zazwyczaj panele szklane mocuje się na szynach albo śrubach. Jako, że szkło jest przezroczyste, widoczne pozostaje wykończenie ściany. Dobrze jest pomalować ścianę jakimś fajnym kolorkiem lub przykleić na nią fototapetę.

  1. Kamień

Kamień to kolejne fajne i oryginalne rozwiązanie na ścianę nad blatem roboczym. Mimo, że wygląda dość surowo, wnosi do wnętrza niesamowity charakter i klimat. W kuchniach na okładzinę ściany zwykle stosuje się granit, gdyż jest bardzo odporny na uderzenia, zarysowania, zmianę temperatury, zaplamienie, czyszczenie. Możliwe jest też użycie m.in. zaimpregnowanego marmuru lub piaskowca.