źródło: pinterest
źródło: pinterest

W dzisiejszym poście zajmiemy się urządzaniem kuchni wygodnej i praktycznej jednocześnie. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, jak wam się wydaje. A trzeba przyznać, że posiadanie kuchni funkcjonalnej znacznie ułatwia codzienne czynności, zwłaszcza gotowanie i zmywanie… 

Rodzaj zabudowy, a wielkość i kształt kuchni

Oczywiście kuchnię można zaplanować w rozmaitych konfiguracjach. Najwygodniejsza z nich zakłada, żeby droga pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką układała się w kształt trójkąta. Idealnie by było, aby odległości te miały następujące wymiary:

– od lodówki do zlewozmywaka 120-210cm

– od lodówki do kuchenki 120-270cm

– od zlewu do kuchenki 120-210cm

Jeśli macie niewielką kuchnię, to idealnym wyborem będzie zabudowa jednorzędowa. Tego typu obudowa sprawdzi się też w kuchniach otwartych na salon. Fakt, taka zabudowa jest najlepszym rozwiązaniem w niewielkich pomieszczeniach, ale też najmniej ergonomicznym. Przy takim ustawieniu niemożliwe  jest zastosowanie wcześniej wspomnianej zasady trójkąta.

Innym pomysłem, który sprawdzi się w małej kuchni jest ustawienie zabudowy w kształcie litery L. I mimo, że taki układ będzie wyglądał estetycznie, to jednak nie będzie szczytem wygody, gdyż odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami będą dość duże.

Urządzenia kuchenne a potrzeby rodziny

Zacznijmy od lodówki. Przy jej wyborze lepiej kierować się indywidualnymi potrzebami i liczebnością rodziny, aniżeli panującą modą. Jeżeli gotujecie dużo i na zapas (bo np. w tygodniu jesteście zapracowani) wówczas wybierzcie lodówkę o większych gabarytach, z wieloma półkami i osobną zamrażalką. Lodówka o mniejszej pojemności doskonale spisze się w przypadku małych rodzin lub singli.

Drugą ważną kwestią jest piekarnik. Tak naprawdę ciężko wyobrazić sobie bez niego wyposażenie kuchni. Nawet jeśli pieczecie sporadycznie, nie rezygnujcie z niego. Piekarnik funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu to taki, który zamontowany jest na wysokości klatki piersiowej.

Zmywarka to w dzisiejszych czasach nie tyle luksus, co konieczność. Większość z nas jest zabiegana i zapracowana, a to skutkuje jednym – rosnącą ilością naczyń w zlewie. Posiadanie zmywarki rozwiąże wszelkie problemy ze zmywaniem i znacznie ułatwi życie. Nawet przy małej kuchni lepiej nie rezygnować z tego typu urządzenia. Dlaczego? Bo zmywarka oszczędza nie tylko czas, ale również wodę i energię. Wielkość urządzenia powinna być uzależniona od ilości zmywanych naczyń.

Kolejna kwestia to okap kuchenny. Pamiętajcie, że powinien być on zawsze szerszy od płyty grzewczej lub kuchenki, nad którą jest zamontowany. Dolna krawędź okapu powinna znajdować się mniej więcej 65cm nad kuchenką. Efektywniejszy, a jednocześnie bardziej wydajny jest okap w trybie otwartym.

Kilka słów o ergonomii

O tym czy kuchnia jest wygodna czy nie, bardzo często decyduje funkcjonalne zorganizowanie szafek. O ile to w ogóle możliwe, dobrze jest zrezygnować z półek w szafkach dolnych. Dlaczego? Głównie dlatego, że wymagają ciągłego pochylania się, klękania, co nie do końca jest wygodne. Poza tym dość trudno wyjmować z nich rzeczy znajdujące się głębiej. Co by nie mówić, takie dolne półki nie należą do najbardziej funkcjonalnych. Zamiast nich warto zdecydować się na szuflady, które zapewniają łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy. Dobrym rozwiązaniem są szuflady z pełnym wysuwem i amortyzacją zamykania.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia kuchni są blaty robocze. Pamiętajcie, aby były one ściśle dopasowane do wzrostu osoby, która najczęściej z nich korzysta. I tak np. osoba o wzroście 160cm powinna wybrać blat, którego odległość od podłogi wynosi 90cm. Z koli osoba o wzroście 185cm powinna zdecydować się na blat, którego odległość od podłogi wynosi 105cm.

Codzienne życie ułatwi też rozmieszczenie poszczególnych produktów według pewnych zasad. Te rzeczy, po które sięgacie częściej powinny znajdować się tuż pod ręką lub w niższych półkach. Te zaś, z których korzystacie rzadziej, powinny swoje miejsce mieć w wyższych szafkach lub na wyższych półkach. Często wyjmowane produkty powinny znajdować się w szafkach zlokalizowanych pod blatem roboczym.