Podgrzewacz wody Junkers (źródło: junkers.pl)
Podgrzewacz wody Junkers (źródło: junkers.pl)

Ciepła woda w kranie nie jest już przejawem luksusu. Od wielu już lat jest symbolem rozwoju cywilizacyjnego. Niestety, nie wszędzie jest swobodny dostęp do sieci komunalnej. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem są podgrzewacze wody. Jaki wybrać, aby służył nam jak najlepiej?

Podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe

podgrzewacz pojemnościowy (źródło: www.junkers.pl)
podgrzewacz pojemnościowy (źródło: www.junkers.pl)

Na rynku dostępne są podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe. Czym różnią się między sobą? W podgrzewaczach pojemnościowych woda nagrzewa się w zbiornikach i jest w nich również magazynowana. Im większy pojemnik wybierzemy, tym większą ilość ciepłej wody sobie zapewnimy. Zdecydowanym atutem podgrzewaczy pojemnościowych jest wygoda użytkowania. Podgrzana w zbiorniku woda ciepłotę utrzymuje nawet do kilku godzin.

Jeśli chodzi o podgrzewacze wody przepływowe to ich działanie polega na bieżącym nagrzewaniu przepływającej wody. Tego typu urządzenia są zazwyczaj przypisane do jednego kranu. Można je zamontować tuż obok kranu lub pod zlewem. Podgrzewacze przepływowe najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni, w których nie ma miejsca na montaż dużego urządzenia podgrzewającego wodę. Zaletą podgrzewaczy przepływowych jest również niewielki koszt ich instalacji. A minus? Może tylko taki, że zanim ciepła woda zacznie lecieć, trzeba chwilkę odczekać.

Podgrzewacze gazowe a elektryczne

Podgrzewacze wody gazowe, zwane inaczej piecykami lub termami są dość bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Pod warunkiem oczywiście, że taki piecyk regularnie sprawdzamy i serwisujemy. Aby zapewnić sobie 100% bezpieczeństwo warto wybrać piecyk z czujnikiem spalin. W momencie kiedy w powietrzu jest zbyt duże stężenie tlenku węgla, przestaje on pracować. Taki czujnik można też z powodzeniem dokupić osobno.

00003857Spalanie gazu w termach gazowych może odbywać się na dwa sposoby – w komorach otwartych lub zamkniętych, w zależności od indywidualnych preferencji.

Podgrzewacze wody elektryczne jak sama nazwa na to wskazuje – zasilane są energią elektryczną. Mimo, że energia elektryczna jest znacznie droższa, niż spalanie gazu, to jednak tego typu urządzenia niosą za sobą wielką zaletę – nie istnieje tu zagrożenie zatrucia gazem. Jeśli zdecydujecie się na podgrzewacz wody elektryczny, to będziecie musieli wybrać pomiędzy modelem jednofazowym, a trójfazowym. Te ostatnie są bardziej wydajne od jednofazowych i świetnie sprawdzają się przy większym zapotrzebowaniu na gorącą wodę. Modele trójfazowe to doskonała propozycja dla dużych gospodarstw. Jednofazowe najlepiej spisują się w niewielkich mieszkaniach i niewielkich gospodarstwach.

Jeśli chodzi o producenta podgrzewaczy, osobiście mogę wam polecić firmę JUNKERS.