Kuchnia zaprojektowana z myślą o osobie starszej nie powinna wyglądać tak, jak kuchnia osoby młodej, która jest w pełni sprawna i nie ma żadnych ograniczeń. Osoby starsze powinny mieć zapewnione pewne udogodnienia, które ułatwią codzienne życie i codzienne przygotowywanie posiłków. Czym zatem powinna się charakteryzować kuchnia dla osoby starszej? O czym warto pamiętać projektując taką kuchnię?

Kuchnia dla osoby starszej = kuchnia dobrze zaprojektowana

Kuchnia, której użytkownikiem jest osoba starsza musi być przystosowana do jej indywidualnych potrzeb. Projekt powinien być ergonomiczny, tak aby ustawienie sprzętów oraz mebli umożliwiało przygotowywanie posiłków w prosty i wygodny sposób. Bardzo korzystny jest układ kuchni na planie kwadratu, gdzie zabudowa ustawiona jest w kształcie litery U. Trzeba też pamiętać, aby między szafkami była zachowana przestrzeń. To znacznie ułatwi poruszanie się po kuchni o kulach lub balkoniku.

Kuchnia otwarta

Dla osób starszych wygodnym rozwiązaniem będzie kuchnia otwarta. Dlaczego? Bo zapewnia ona większą swobodę w rozmieszczaniu mebli, urządzeń AGD i niezbędnych akcesoriów niż tradycyjna kuchnia zamknięta.

Wygodny sprzęt AGD

W kuchni osoby starszej warto zamontować urządzenia, które wspomogą codzienne życie. Mowa tu chociażby o zmywarce. Oczywiście tego typu sprzęt nie może być zbyt nowoczesny. Dobrze, aby był intuicyjny w obsłudze, bo tylko wtedy nie przysporzy problemów osobie starszej. Piekarnik w kuchni osoby starszej dobrze jest umieścić na wysokości oczu, tak aby nie trzeba było się do niego schylać. Zmywarkę warto zamontować ok. 40 cm od podłogi również dlatego, by nie trzeba było się do niej schylać. Lodówka powinna być raczej niewysoka, maks. 100–120 cm.

Zamiast klasycznej kuchenki, dobrze jest wybrać płytę indukcyjną. Jest o wiele bezpieczniejsza od tej pierwszej. Przede wszystkim chroni przed poparzeniem i ulatnianiem się gazu. Okap warto wyposażyć w pilota, aby można go było wygodnie włączać i wyłączać.

Zlewozmywak dobrze jest umieścić blisko krawędzi blatu tak, aby wyjmowanie z niego naczyń nie sprawiało większego problemu. Bateria powinna być wyposażona w przedłużoną rączkę dźwigową oraz słuchawkę na kablu. To sprawi, że mycie zlewozmywaka czy napełnianie garnka wodą będzie dużo prostsze.