Dziś na tapetę weźmiemy styl etno i zastanowimy się, jak sprytnie przemycić go do własnej kuchni. Jak wiadomo, etno garściami czerpie z kultur odległych zakątków świata, dlatego pełno w nim motywów afrykańskich, hinduskich czy azjatyckich. I… dlatego właśnie prezentuje się w tak ciekawy i nietuzinkowy sposób. Na co zwrócić uwagę urządzając etno wnętrze? Oto kilka wskazówek.

Materiały

Projektując kuchnię w stylu etno, należy przede wszystkim zadbać o stosowne materiały. Motywem przewodnim powinno być naturalne drewno, najlepiej z drzewa egzotycznego. Polecam mahoń, bambus oraz drewno tekowe. Jeśli nie planujemy gruntownej przebudowy, a w kuchni królują np. stalowe blaty, warto pamiętać, że dodatki z Afryki czy Azji można z powodzeniem wprowadzić również do nowoczesnych pomieszczeń. Jeśli jesteście na początku drogi i cały remont dopiero przed Wami – zainwestujcie w drewniane blaty. Nie tylko idealnie wpiszą się w styl etno, ale także wniosą do wnętrza odrobinę ciepła i egzotycznego klimatu.

Poza drewnem, warto również postawić na kamień. Bardzo ważne są też tkaniny, które w kuchni pojawiają się w dość dużych ilościach – zasłonki, fartuszki, ściereczki kuchenne, itp. Dobrze jest postawić na rzadkie tkaniny, jak delikatny jedwab (np. w postaci zasłonek okiennych), aksamit, tkana bawełna. Nie bez znaczenia są też kolory i wzory. Jeśli chodzi o kolor, to stawiamy głównie na odcienie ziemi. Dobrze sprawdzą się wszelkie beże, brązy i zielenie, jak również soczyste czerwienie i żółcie. Co do wzoru, to numerem jeden powinny być motywy zwierzęce i roślinne.

Meble i dodatki

Istotną rolę we wnętrzach urządzonych w stylu etno odgrywają meble i dodatki inspirowane etnicznym wzornictwem. Rzeźbione krzesła, duże drewniane misy na owoce, dekoracyjne maski zamiast tradycyjnych obrazów, rzeźbione afrykańskie wazony, figurki zwierząt, itp. Ciekawym rozwiązaniem będą drewniane łyżki i drewniane sztućce. Genialnie prezentować się będzie także kamienny moździerz. Oczywiście całość warto okrasić roślinami rozstawionymi na kuchennym blacie i półkach.

Wybierane przedmioty powinny być unikatowe, najlepiej autentyczne, z historią. Imitacje produkowane na masową skalę mijają się z założeniami stylu etno. Aby aranżacja była gustowna i pełna klasy, musimy pamiętać o umiarze. Zgodnie z zasadą – co za dużo to niezdrowo, pozostajemy wierni minimalizmowi.