Okap kuchenny (źródło: pinterest)
Okap kuchenny (źródło: pinterest)

Musicie przyznać, że o ile gotowanie jest czynnością przyjemną, o tyle zapachy kuchenne (nie wspominając o przypalonych daniach) unoszące się po całym domu do przyjemnych już nie należą. Jedynym ratunkiem, aby uwolnić się od tego typu skutków ubocznych gotowania jest okap. Odpowiednio dobrany nie tylko oczyści powietrze z oparów powstałych podczas gotowania, ale także usunie nadmiar wilgoci. Wybór właściwego okapu nie jest wcale taki prosty, jak się wydaje. Dobrze jest uwzględnić konkretny model już na etapie planowania kuchennej zabudowy tak, aby później nie było żadnych niespodzianek.

Na rynku dostępnych jest kilka modeli okapów. Niektóre z nich cechują się niewielkimi wymiarami, przez co doskonale wpisują się w kuchnie o małych gabarytach. Inne z kolei (o pokaźnych wymiarach) stworzone są z myślą o kuchniach dużych i przestronnych. Bardzo popularne są okapy przyścienne, wyspowe, teleskopowe, narożne, blatowe i uchylne. Coraz większym zainteresowaniem, głównie ze względu na dużą funkcjonalność i estetyczne walory cieszy się także okap podszafkowy.

Okap podszafkowy

Okap podszafkowy (źródło: www.nomi.pl)
Okap podszafkowy (źródło: www.nomi.pl)

Główną zaletą okapów podszafkowych są niewielkie rozmiary, możliwość zagospodarowania przestrzeni nad okapem oraz atrakcyjne ceny. Tego typu urządzenia są bardzo dyskretne, mało widoczne, minimalistyczne w formie i eleganckie. Nie zajmują dużo miejsca, a co za tym idzie, nie przytłaczają kuchni. Podobnie, jak okapy teleskopowe, tak i podszafkowe genialnie sprawdzają się w kuchniach o niewielkich powierzchniach, w których nie gotuje się dla zbyt dużej ilości osób. Taki okap idealnie nadaje się do kuchni w niedużej kawalerce, w której każdy wolny centymetr jest na miarę złota.

Okap przyścienny

Okap kominowy (źródło: nomi.pl)
Okap kominowy (źródło: nomi.pl)

Główną zaletą okapów przyściennych, zwanych również kominowymi jest bardzo duża wydajność. Tego typu urządzenia montowane są bezpośrednio przy ścianie, przez co również nie zajmują zbyt wiele miejsca. W górnej swojej części posiadają charakterystyczny komin, w którym znajduje się przewód podłączony do szybu wentylacyjnego.

Okap wyspowy

Tego typu urządzenie jest idealnym rozwiązaniem do kuchni o dużej powierzchni, z kuchenką ustawioną pośrodku, na tzw. wyspie. Zamontowane w małym wnętrzu, niepotrzebnie je przytłoczą i zabiorą wolną przestrzeń. Okapy wyspowe montowane są bezpośrednio do sufitu nad płytą grzewczą. Ich główną zaletą jest estetyczny wygląd, nowoczesny design i duża wydajność. Minusem takich urządzeń może być ich cena.

Okap teleskopowy

Tego typu urządzenie stworzone jest do zabudowy i idealnie sprawdza się w małych kuchniach. Okapy teleskopowe można montować w zabudowie szafki lub u jej dołu. Głównym ich mechanizmem oraz powierzchnią pochłaniającą jest dno szafki kuchennej. Dodatkowym elementem konstrukcji jest ruchoma „szuflada”, której wysunięcie powoduje zwiększenie powierzchni pochłaniającej, uruchomienie urządzenia i oświetlenia zamontowanego w okapie. Okapy teleskopowe należą do urządzeń wydajnych i funkcjonalnych jednocześnie.

Okap narożny

Parametrami nie różni się w znaczący sposób od przyściennego, z tą tylko różnicą, że przystosowany są do zamontowania na dwóch ścianach, a nie jednej.

Okap blatowy

Tego typu urządzenie montowane jest zazwyczaj dokładnie do tej samej powierzchni, na której znajduje się płyta grzewcza. Nad nią utrzymywane jest przy pomocy specjalnego ramienia. Główną zaletą okapów blatowych jest oryginalny i bardzo nowoczesny design, który idealnie wpisuje się w kuchnie zaaranżowane surowo i minimalistycznie.