nowoczesna lampa szklana

Kuchnie w bloku zazwyczaj mają niewielką powierzchnię. Raczej trudno jest zaszaleć z ich aranżacją. Prędzej będziemy głowili się nad funkcjonalnością wnętrza, aniżeli jego designem. Choć oczywiście nikt nie karze z designu rezygnować. Wszystko zależy od naszej własnej wyobraźni. A co z oświetleniem małej kuchni w bloku? Gdzie ulokować lampę kuchenną i jaki rodzaj oświetlenia wybrać?

Lampa w małej kuchni – gdzie ją ulokować?

Niewielką kuchnię w mieszkaniu w bloku warto wyposażyć w meble na wymiar i pomalować jasnymi farbami. Dzięki temu wnętrze będzie wydawało się większe niż jest w rzeczywistości. Dzięki meblom skrojonym na miarę będzie też wygodniejsze. Jeśli chodzi o oświetlenie to na pewno warto zdecydować się na lampy pod szafkami – nad blatem roboczym. Dzięki temu podczas przygotowywania posiłków będziemy mieć odpowiednią ilość światła. Oczywiście niezbędne będzie oświetlenie sufitowe. Lampę (najlepiej z przezroczystym kloszem) dobrze jest zawiesić na kuchennym stołem. Uwaga! Klosz powinien wisieć w odległości 50–60 cm od blatu stołu. Możemy też jedną lampę powiesić na środku sufitu, a nad stół wybrać kilka mniejszych.

Jakie lampy wybrać do małej kuchni?

Dobrym rozwiązaniem są lampy, które dają światło kierunkowe. W wąskim i długim pomieszczeniu możemy zdecydować się na powieszenie dwóch sztuk lamp, które razem dobrze doświetlą przestrzeń. Do kuchni zaaranżowanej w stylu loft i nowoczesnym idealnym wyborem będzie lampa metalowa lub taka, w której żarówka odgrywa najważniejszą rolę (patrz zdjęcie poniżej). Tego typu lampy nie tylko doświetlą wnętrze, ale przy okazji będą atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Do kuchni klasycznych poleca się lampy ze szklanym kloszem. Warto jednak pamiętać, aby klosz był jak najbardziej otwarty. Dzięki temu nie będzie dawkował promieni światła.

lampa do małej kuchni
źródło: allegro.pl