źródło: pinterest
źródło: pinterest

Nasze mamy wybierały lodówki skupiając się głównie na dwóch kwestiach: chłodzenia i mrożenia. My kupując lodówkę patrzymy nie tylko na to czy posiada odpowiedni zamrażalnik, ale także czy będzie pasować wizualnie do aranżacji kuchni. Nie da się ukryć, że aspekt estetyczny sprzętu AGD (zarówno dużego, jak i małego) jest obecnie szalenie ważny. Mamy świadomość tego, że lodówka jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rzucających się w oczy elementów wyposażenia kuchni i dbamy o to, by była jak najbardziej designerska. W końcu niech nam zazdroszczą! 🙂 Jaka lodówka na pewno spełni oczekiwania najbardziej wymagających? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Oto kilka porad.

Wielkość

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Tak naprawdę wielkość lodówki powinna zależeć od ilości członków rodziny. Bo jeśli rodzina jest dwuosobowa nie będzie potrzebowała wielkiej lodówki po sam sufit, z osobną zamrażalką, miejscem na lód, napoje, itd. Jeśli rodzina liczy kilka osób wówczas posiadanie dużej lodówki jest czymś niezbędnym. Warto też wielkość lodówki dopasować do wielkości kuchni. O ile przestronne wnętrza nie będą stanowić żadnych problemów, o tyle kuchnie małe nie będą już takie wyrozumiałe. Jest jeszcze jedna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę – rodzaj kupowanego jedzenia. Jeżeli większość zakupów to produkty wymagające mrożenia (mrożone warzywa, owoce, lody) wówczas należy skupić się na lodówkach, które posiadają kilka szuflad mrożących, gdyż jedna może nie wystarczyć. Jeśli większość produktów trzymanych w lodówce to świeże warzywa i owoce, należy zwrócić uwagę na to, aby lodówka miała wystarczająco dużą i pojemną szufladę na owoce.

Hałas i prąd

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wymianę lodówki, dobrze jest kupić taką, która nie będzie pobierała zbyt dużo prądu. Warto też zakupić taką, która wieczorową porą nie postawi wszystkich na nogi, bo nagle zacznie wydawać dziwne dźwięki. Klasa energetyczna lodówek jest oznaczana w identyczny sposób przez wszystkich producentów sprzętu AGD, a jej przedział zawiera się od A+++ (najbardziej oszczędne urządzenie) do D lub G (w przypadku chłodziarek). I tak:

A – poniżej 55% zużycia (przy czym każdy plus przy literze A oznacza o 10% mniej zużycia energii)

B – między 55-75%

F – między 120-150%

G – powyżej 150%

Dodatkowe funkcje

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Nowoczesne lodówki posiadają coraz to więcej ciekawych funkcji. Na niektóre z nich naprawdę warto się skusić. Jedną z takich funkcji jest samorozmrażanie. Dzięki niemu lodówkę wystarczy rozmrozić raz na rok. Lód nie zbiera się na ściankach chłodziarki, a woda ścieka do specjalnego pojemnika. Ciekawą opcją jest też system no frost zapobiegający zbieraniu i sadzaniu się szronu. Warto posiadać też rozwiązania antybakteryjne. Lodówka wyposażona w powłokę antybakteryjną będzie chronić  żywność przed drobnoustrojami.

Design

Zapomnijcie o lodówkach nudnych i nijakich. Modne do tej pory chromowane zaczynają odchodzić do lamusa. Teraz największym przedmiotem pożądania są lodówki kolorowe i wzorzyste. Pasują do każdego wnętrza i genialnie podkręcają każdą aranżację nawet tę najbardziej klasyczną i zachowawczą. Kolorowe lodówki to świetne rozwiązanie nie tylko do kuchni nowoczesnych czy industrialnych, ale także retro i tradycyjnych. Te w kolorze bieli pięknie dopełnią modne w ostatnim czasie aranżacje skandynawskie.  Różowe, zielone lub czerwone fajnie przełamią chłód wystroju nowoczesnego.