pinterest
pinterest

Co do tego, że kuchnia jest sercem każdego domu, nie ma wątpliwości. Co do tego, że powinna być jednym z najpiękniejszych pomieszczeń w domu, również. Co do tego, że jest jednym z najbardziej wymagających wnętrz, też chyba. Utrzymanie kuchennych ścian w czystości i dobrej kondycji nie jest takie łatwe, jak się może wydawać. Mało kto wykłada kuchnię od „stóp do głów” płytkami ceramicznymi. Malowanie ścian farbą wciąż ma wielu zwolenników.

Dotychczas używane farby były rozwiązaniem nietrwałym i tylko na chwilę. Nie chroniły kuchennych ścian przed wilgocią i zabrudzeniami. Nie pozwalały na systematyczne czyszczenie. Dziś dostępne farby są już zupełnie inne. Warto jednak pamiętać, że farba farbie nierówna. Ta słabsza nie zapewni ścianie kompleksowej i profesjonalnej ochrony. Ta dobrze dobrana ochroni waszą ścianę przed tłustymi plamami i zabrudzeniami. Pozwoli też na szybkie usunięcie z niej brudu.

Po jaką farbę warto więc sięgać, aby wybór okazał się strzałem w dziesiątkę?

Ze względu na dużą wilgotność i temperaturę panującą w kuchni, do malowania kuchennych ścian dobrze jest zastosować farbę do zadań specjalnych. Tego typu farbą jest na przykład farba lateksowa o wysokiej odporności na zmywanie, szorowanie i działanie wilgoci. Tego typu farba stworzy szczelną powłokę zabezpieczającą podłoże przed penetracją wody, która jest łatwa w utrzymaniu czystości przy zastosowaniu detergentów bezrozpuszczalnikowych. Mówiąc po ludzku, taka farba pozwoli przemyć ścianę szmatką z dodatkiem środka czyszczącego bez ryzyka jej uszkodzenia. Musicie przyznać, że takie rozwiązanie jest szalenie wygodne, zwłaszcza jeśli w domu mamy małe dzieci. Poza tym każdemu z nas może zdarzyć się zachlapanie ściany sosem, czy kolorowym napojem.

Ściana pomalowana farbą lateksową nie tylko będzie odporna na zabrudzenia, ale także starzenie się. W przeciwieństwie do tradycyjnych farb, które mają nawyk żółknięcia, lateksowa nie odbarwia się, dzięki czemu przez naprawdę długie lata możemy cieszyć się pięknym kolorem wnętrza.

Jakie kolory najlepiej sprawdzą się w kuchni?

Oczywiście wybór idealnego koloru do kuchni jest kwestią bardzo indywidualną. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach, które sprawią, że wnętrze będzie przyjazne i przytulne.

Farba do ścian Kwiat Rozmarynu (źródło: www.nomi.pl)
Farba do ścian Kwiat Rozmarynu (źródło: www.nomi.pl)

Jeśli wasza kuchnia jest mała i na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie „klitki”, na pewno nie można pomalować jej w ciemnych tonacjach, które jeszcze bardziej przytłoczą wnętrze. Małe kuchnie dobrze jest pomalować farbami w jasnych (słonecznych lub pastelowych) odcieniach. Jasne kolory będą odbijać światło, co przyczyni się do optycznego powiększenia wnętrza. W tym sezonie bardzo modne są pastele, a więc kolory w wydaniu rozbielonym. Do łask wróciła także przez chwilę zapomniana biel. W niewielkiej kuchni genialnie będzie wyglądał kolor o dość intrygującej nazwie KWIAT ROZMARYNU. Sama skusiłam się na taki, bo skradł one moje serce już od pierwszego spojrzenia. Świetnie sprawdzą się też delikatnie odcienie żółci, mięty i błękitu.

Jeśli wasza kuchnia jest w miarę duża i przestronna, wówczas możecie pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i ekstrawagancji. Bardzo modnym trendem ostatnich czasów jest czerń. Mimo, że brzmi dość kontrowersyjnie, to jednak w przestronnym wnętrzu sprawdza się świetnie. W połączeniu z białymi meblami, czerń będzie wyglądać szykownie i stylowo. Wciąż modna pozostaje również czerwień i pomarańcz. Ta ostatnia idealnie sprawdzi się w kuchni, w której codzienne posiłki spożywają niejadki. Kolor ten pobudza apetyt i sprawia, że chętnie zjadamy to, co mamy na talerzu. Chcąc wnieść do wnętrza nutkę oryginalności, można postawić także na szarości.