retro kuchnia

Po boomie na nowoczesność, powoli wracamy do aranżacji w stylu retro. Musimy jednak pamiętać, że tego typu aranżacje nie mogą być przekombinowane, ale powinny być dokładnie przemyślane. Przemyślany projekt pomieszczenia doda elegancji każdemu wnętrzu, niezależnie od metrażu. Stary styl sprawdzi się z powodzeniem przy aranżacji kuchni. Chcąc wprowadzić styl retro, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią ceramikę. Numerem jeden powinny być płytki. Jakie wybrać, aby uzyskać efekt retro?

Kolor płytek

Zacznijmy od tego, że retro nie przepada za mnogością kolorów. Nie lubi też zbyt odważnych i krzykliwych barw. Tutaj dobrze sprawdzą się kolory jasne i stonowane. Obowiązkowa jest biel, która fajnie podbije znaczenie innych kolorów. Eleganckim rozwiązaniem będzie czerń. Przy użyciu białych i czarnych płytek można stworzyć interesujące kompozycje zarówno na ścianie, jak i kuchennej podłodze. Dozwolone są również wszelkie odcienie brązów, które podobnie jak biel i czerń będą przywodzić na myśl dawniejsze czasy. O słodkich latach 5-tych przypomną pastele: błękit lub róż.

retro płytki cegiełki

Płytki ścienne – cegiełki

Tego typu płytki sprawdzą się idealnie w każdej kuchni. Kompozycja z prostokątnych płytek będzie fantastycznie wyglądać nad blatem roboczym czy na ścianie nad zlewozmywakiem. Prostokątne białe płytki dodadzą szyku kuchni. Chcąc dodać kuchni elegancji i wyjątkowego charakteru, a jednocześnie wnieść do niej akcent nowoczesności, warto zdecydować się na czarne fugi między płytkami. Tradycjonaliści powinni pozostać przy fugach białych.

Płytki podłogowe

Charakterystycznym elementem stylu retro jest podłoga szachownica. Ceramikę można ułożyć dwojako. Pierwszym sposobem jest układanie płytek rogiem do ściany – efektem będzie podłoga wyłożona rombami. Drugą możliwością jest standardowe ułożenie płytek, jedna obok drugiej – w ten sposób uzyskamy tradycyjną szachownicę.