źródło: pinterest
źródło: pinterest

Ładna i stylowa nie zawsze oznacza komfortowa. Z pewnością wielu z was, tak jak ja kiedyś, zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię funkcjonalną i wygodną. Bo to właśnie te dwa czynniki są najistotniejsze w momencie, kiedy chcemy, aby żyło się nam dobrze.

Aranżacja kuchni powinna być dokładnie przemyślana i z pewnością nie może opierać się tylko i wyłącznie o najmodniejsze trendy. To, co akurat modne nie zawsze jest przystosowane do wyglądu i wielkości naszej kuchni. Bo jeśli np. mamy maleńką kuchnię w bloku, to nie wciśniemy do niej pokaźnej wyspy tylko dlatego, że jest ona hitem…

Krok 1

Najważniejszym elementem kuchni funkcjonalnej jest prawidłowe rozplanowanie urządzeń. Tego typu kwestią należy zająć się jeszcze przed wniesieniem mebli do kuchni tak, aby później nie było niespodzianek. Zazwyczaj strzałem w dziesiątkę okazuje się układ, w którym podstawowe strefy są uporządkowane z uwzględnieniem kolejności wykonywanych czynności. W praktyce wygląda to następująco: lodówka (a więc przechowywanie produktów spożywczych) – zlew i blaty robocze (a więc mycie i przygotowywanie posiłków) – kuchenka i piekarnik (a więc gotowanie, pieczenie). Stworzenie takiego logicznego układu pozwoli wam uniknąć niepotrzebnego dreptania w kółko. Jak się okazuje, najwygodniejsze rozwiązania to rozwiązania najprostsze.

Krok 2

Bardzo ważną kwestią w zaplanowaniu kuchni funkcjonalnej jest odległość między ciągami kuchennymi. Wbrew pozorom luźniej, nie zawsze znaczy lepiej. Jeżeli macie to szczęście i dysponujecie kuchnią o pokaźnej powierzchni, to umieszczenie blatów tylko pod ścianami może okazać się bardzo kłopotliwe i męczące. Dlaczego? Bo pośrodku pomieszczenia pozostanie dużo niezagospodarowanej przestrzeni, a wy niepotrzebnie będziecie musieli pokonywać dodatkowe metry przygotowując posiłki dla swoich bliskich. W kuchniach przestronnych warto pokusić się o stworzenie wyspy, która znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie. Jeśli wasza kuchnia nie jest bardzo duża, ale też nie należy do najmniejszych, to również możecie pokusić się o wyspę. Jednakże musi być ona wymiarami dopasowana do wnętrza tak, aby nie ograniczała i nie zabierała wolnej przestrzeni.

Krok 3

Mało kto urządzając kuchnię zwraca uwagę na wysokość blatów kuchennych, a jest to kwestia bardzo ważna i znacznie ułatwiająca życie. Niższe osoby powinny zadbać o swój komfort i nie bać się odjąć kilku centymetrów od standardowej wysokości blatów. Wyższe z kolei powinny śmiało dodać tych kilka centymetrów. Nie ma bowiem nic bardziej niekomfortowego i męczącego niż praca przy blacie o źle dopasowanej wysokości. Niby rzecz błaha, a jednak….

Krok 4

Na koniec kwestia głębokości blatów roboczych… Standardowa szerokość blatu wynosi 60cm. Jeśli wasza kuchnia jest niewielka, wówczas powinniście pozostać przy tym wymiarze. Jeśli jednak posiadacie kuchnię o sporych gabarytach i nie musicie martwić się o każdy jej centymetr, wówczas sięgnijcie po blat nieco szerszy, np. 70 – 80cm. Zapewni wam on większą wygodę podczas przygotowywania codziennych posiłków.