źródło: pinterest
źródło: pinterest

W dzisiejszym poście znów zajmiemy się oświetleniem kuchni. Dlaczego? Bo wbrew pozorom wybór tego odpowiedniego, nie należy do najłatwiejszych. Kuchnia jest dość specyficznym pomieszczeniem w naszym domu. To w niej spędzamy większość czasu i to nie tylko za dnia, ale i wieczorową porą. Warto więc zadbać, aby była właściwie oświetlona i doświetlona. Ułatwi to przygotowywanie codziennych posiłków, a także zachęci do wspólnego biesiadowania przy kuchennym stole, nawet do późnych godzin nocnych. 

Większość z nas popełnia jeden podstawowy błąd w oświetleniu kuchni, decydują się tylko i wyłącznie na jedną lampę – najczęściej sufitową. Chcąc uczynić z kuchni miejsce wzorowe i idealne, należy pomyśleć i dodatkowych źródłach światła, np. o oświetleniu kierunkowym lub lampie nad kuchennym stołem. Zarówno jedna, jak i druga propozycja w połączeniu ze światłem ogólnym (górnym) zapewni prawidłową dawkę oświetlenia.

Oświetlenie sufitowe

Lampy sufitowe to po dziś dzień ulubiona forma oświetlenia. I niech tak zostanie. W zależności od upodobań, możecie wybrać jedną większą lampę lub zestaw składający się z kilku mniejszych. Ciekawym i jednocześnie funkcjonalnym rozwiązaniem będą lampy o przezroczystych kloszach, które nie tłumią światła. Zamiast sięgać po tradycyjne żarówki, wybierzcie żarówki LED. Są bardziej wydajne i bardziej oszczędne. Zapewniają też bardziej przytulny klimat we wnętrzu.

Oświetlenie dodatkowe

Aby praca w kuchni była bardziej komfortowa, warto zadbać o dodatkowe oświetlenie nad blatem roboczym. W większości kuchni, w których znajduje się jedynie lampa sufitowa, blat roboczy, który jest tak ważnym elementem wyposażenia bywa zaciemniony. Nie muszę chyba mówić, jak bardzo utrudnia to przygotowywanie posiłków? Najlepszym doświetleniem blatu będzie oświetlenie podszafkowe.

Dodatkowego oświetlenia wymagają też wnętrza szafek. Szczególnie przydatne jest ono wieczorem. Docenią to zwłaszcza ci, którzy wieczorową porą wybierają się na poszukiwanie smacznych przekąsek, ukrytych w szafkach kuchennych.

Oświetlając kuchnię, na pewno nie można zapomnieć o oświetleniu wychodzącym z okapu.  Bardzo ułatwi do wieczorne gotowanie.

Jeśli kuchnia jest jednocześnie naszą jadalnią i to w niej spożywamy posiłki, należy zadbać o oświetlenie nad stołem. Uwaga! Lampa, która zawiśnie nad jadalnianym stołem, powinna znajdować się na poziomie poniżej oczu.