źródło: pinterest
źródło: pinterest

Nawet ulubiona kuchnia prędzej czy później może nam się znudzić, zwłaszcza gdy remontu nie przeprowadzaliśmy od dobrych kilku lat. Zmian możemy dokonać na wielu płaszczyznach. Najbardziej widoczne będą wówczas, kiedy stare meble wymienimy na nowe. O czym należy pamiętać kupując nowe meble kuchenne, a także w jaki sposób najlepiej rozplanować ich układ tak, aby wnętrze robiło dobre wrażenie? O tym w dzisiejszym poście. 

Meble kuchenne (źródło: www.nomi.pl)
Meble kuchenne (źródło: www.nomi.pl)

Decydując się na zakup nowych mebli, bez względu na to, w jakim stylu będą one utrzymane, zadbajcie o jedno, a mianowicie o jak najwyższą ich jakość. W końcu inwestycja ta posłuży wam przez kolejnych kilka lub kilkanaście lat. Dużą wagę przyłóżcie do detali poszczególnych szaf i szafek. To od nich będzie zależało, jak długo meble wam posłużą.

Mimo trendu na meble pod zabudowę, w których to nie ma miejsca na jakiekolwiek prześwity, śmiało możecie sięgnąć po rozwiązania, które lansują kuchnie wizualnie lżejsze. Tak zwane otwarte szafki, a więc nie znajdujące się w ścisłej zabudowie wniosą do wnętrza pewną dynamikę i ruch. Urozmaicą „klockowatą” monotonię zamkniętych szafek. Poza tym pozwolą na bardziej swobodną aranżację wnętrza. Ciekawym pod względem wizualnym i funkcjonalnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju regały – nadstawki na blaty, jak również wyspy kuchenne. Te ostatnie idealnie sprawdzą się w kuchniach przestronnych, w których nie ma „walki” o każdy wolny skrawek podłogi. W zależności od waszych własnych potrzeb i oczekiwań, możecie kupić gotowe już wyspy lub samodzielnie je stworzyć z wybranych szafek.

Pamiętajcie, że przy wyborze mebli kuchennych należy wybrać taką ich ilość, jaka faktycznie jest wam potrzebna. Ani mniej, ani więcej. Jeśli dysponujecie małą kuchnią wybierzcie tylko niezbędne szafki i mały stoliczek. Jeśli wasza kuchnia jest duża, wówczas możecie pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji i sięgnąć po duży stół, zestaw szaf i szafek oraz wyspę.

Meble kuchenne (źródło: nomi.pl)
Meble kuchenne (źródło: nomi.pl)

Oczywiście bardzo ważną kwestią przy wyborze mebli kuchennych jest to, aby nie tylko zdobiły one wnętrze, ale również ułatwiały codzienne funkcjonowanie. Jeśli macie dużą rodzinę, to z pewnością posiadacie dużo talerzy, garnków i gadżetów do gotowania. A gdzieś przecież należy je przechowywać. Co za tym idzie, idealnym dla was rozwiązaniem będą meble kuchenne wyposażone w różnej wielkości szafki i półki tak, aby bez problemu pomieściły one nie tylko małe bibelotowy, ale także duże sprzęty kuchenne. Dla większych sprzętów możecie np. wybrać szafki stojące, z kolei dla szklanek, kubków i talerzy – szafki wiszące, które elegancko dopełnią ogólną aranżację wnętrza. Co ciekawe takie wiszące szafki pozwolą wam zaoszczędzić trochę miejsca na podłodze.

Jakie fronty szafek wybrać?

Niby kwestia najmniej ważna, a jednak… Wybór frontów powinien być uzależniony od stylu, w jakim chcecie urządzić swoją kuchnię. W kuchniach nowoczesnych doskonale sprawdzą się gładkie i minimalistyczne fronty bez zbędnych udziwnień i zdobień. Dobrym wyborem będą fronty wykonane ze szkła, płyty laminowanej lub foliowanej. Z kolei do kuchni tradycyjnej najlepszym wyborem będą fronty frezowane, składające się z ramiaka i wypełniającego go panelu.

Gładkie i jasne fronty sprawią, że wasza kuchnia będzie prezentować się bardzo schludnie i czysto. Poza tym takie fronty sprawią też, że wnętrze będzie wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości.

Fronty nie muszą być wykonane w całości z litego drewna, choć oczywiście taka opcja byłaby najlepsza. Wystarczy jednak, że drewniany będzie ramiak, a wypełnienie z płyty wiórowej okleinowej.

Meble kuchenne (źródło: nomi.pl)
Meble kuchenne (źródło: nomi.pl)

Jak ustawić meble kuchenne, aby wnętrze było ergonomiczne?

Pamiętajcie, że kuchnia ma być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Dostęp do poszczególnych naczyń i gadżetów kuchennych powinien być maksymalnie swobodny. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest przemyślane ustawienie poszczególnych szafek i półek. Katalogowym przykładem ergonomicznego ustawienia mebli kuchennych jest taka sytuacja – szafki na szklanki, kubki i talerze znajdują się jak najbliżej zmywarki. Dzięki temu odkładanie czystych naczyń na miejsce odbywa się bez zbędnego wysiłku i niepotrzebnego biegania po kuchni. Warto również tak zaplanować rozmieszczenie przedmiotów kuchennych, aby te ciężkie znajdowały się na dole. Znacznie ułatwi to codziennie z nich korzystanie, a przy okazji nie obciąży waszego kręgosłupa.