pinterest
pinterest

Każdy z nas marzy o dużej i przestronnej kuchni, na środku której bryluje piękna wyspa. Każdy z nas marzy o kuchni, w której znajdzie się miejsce na ogromny stół dla całej rodziny i wszelkie niezbędne sprzęty. Niestety… nie każdy z nas może posiadać taką kuchnię. Większość musi zadowolić się niewielkim i mało elastycznym wnętrzem. Nawet wtedy, kiedy kuchnia jest maleńka niczym pudełko zapałek, może być stylowa, funkcjonalna i niepowtarzalna. Wystarczy tylko zadbać o kilka zasad przy jej projektowaniu i gotowe. Na pewno małej i mało przestronnej kuchni nie można zabudować meblami od podłogi po sam sufit, bo wtedy stanie się jeszcze bardziej przytłoczona i ciasna. Na pewno takiej kuchni nie można urządzić w ciemnych kolorach, bo tylko jeszcze bardziej ją pomniejszymy. Jak nie ograniczyć przestrzeni? I jak z małego wnętrza wyczarować wnętrze przyjazne domownikom? Oto kilka wskazówek… 

Po pierwsze – niskie szafki kuchenne

Mała kuchnia nie polubi się z wysoką zabudową i szafkami do sufitu. Dlatego też jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest zamontowanie szafek niskich, stojących. Dobrym rozwiązaniem jest też zainstalowanie przeszklonych szafek lub półek, które optycznie powiększą i rozjaśnią wnętrze. Prawda jest taka, że meble przezroczyste znajdujące się na poziomie oczu dają iluzję przestrzeni i głębi.

Po drugie – zamiast tradycyjnych drzwiczek – rolety lub żaluzje

Wbrew pozorom kwestia drzwiczek od szafek kuchennych jest kwestią szalenie ważną. Te otwierane skrzydłowo zajmują zbyt dużo miejsca. Zamiast nich lepiej jest zamontować rolety lub żaluzje. Dobrym rozwiązaniem będą też specjalne osłony przesuwne. Niskie szafki kuchenne zamykane przeszklonymi osłonami i podświetlane od wewnątrz to nie tylko ostatni krzyk mody. To także bardzo sprytne rozwiązanie, aby małej kuchni dodać pozornej przestrzeni.

Po trzecie – półki nad blatem

Blat roboczy to niezbędny element każdej kuchni, nawet tej bardzo małej. Dlatego też nie możemy z niego zrezygnować. Przestrzeń nad nim warto wykorzystać do zainstalowania płytkich szafeczek lub półek z transparentnymi osłonami. Tego typu przedmioty nie zmniejszą płaszczyzny roboczej, a z pewnością przydadzą się do przechowywania niezbędnych gadżetów kuchennych.

Po czwarte – szafki na kółkach

Innym, ale równie sprytnym i wygodnym rozwiązaniem są szafki na kółkach. Takie mobilne wyposażenie kuchni zapewni jej dużą funkcjonalność. Szafki, a nawet i stoliki na kółkach można dowolnie ustawiać, przesuwać i chować gdy okażą się niepotrzebne.

Po piąte – składany stolik śniadaniowy

W małej kuchni zazwyczaj nie ma miejsca na tradycyjny stół, przy którym można usiąść do wspólnych posiłków. Co za tym idzie warto skorzystać z możliwości stołów składanych. Na rynku dostępne są dwa rodzaje takich stolików. Wolnostojące i przykręcane do ściany. O ile te pierwsze są bardziej mobilne, o tyle drugie są bardziej stylowe. Taki składany stolik jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Kiedy zaistnieje potrzeba, możemy go rozłożyć, a kiedy nie jest potrzebny – złożyć i zyskać dodatkową przestrzeń.

Po szóste – jasna kolorystyka

Małe wnętrza nie lubią ciemnych kolorów. W ich towarzystwie „kurczą się” i sprawiają wrażenie optycznie mniejszych. Do małych kuchni lepiej jest wnieść barwy jasne, słoneczne, świetliste – takie, które ładnie powiększą przestrzeń i dodadzą jej lekkości. Doskonałym rozwiązaniem będzie na pewno kolor żółty. Świetnie spiszą się też wszystkie odcienie beżu i wanilii. Delikatna zieleń i pastelowy fiolet także odrobią swoje zadanie. Jeśli nie boicie się bieli w wydaniu total look, to z powodzeniem możecie ją zastosować w swojej kuchni. Jasna kolorystyka dotyczy nie tylko ścian i podłóg, ale także mebli. Te ostatnie warto wybierać w wersji „na wysoki połysk”. Błyszczące powierzchnie ładnie odbijają światło i optycznie powiększają niewielką przestrzeń.

Polecamy również wpis Jak wydzielić jadalnię w domu?