Wielkanoc to najważniejsze święta chrześcijan. To również doskonała okazja, by w spokojnej atmosferze spotkać się z rodziną, przyjaciółmi lub współpracownikami przy jajeczku, które symbolizuje życie i nadzieję oraz radosne oczekiwanie na to, co dopiero przed nami. Na wielkanocnych stołach nie powinno zabraknąć pysznego jedzenia. W roli głównej występują oczywiście jajka, serwowane na wiele różnych sposobów. Nie samymi jajkami jednak człowiek żyje! Nawet podczas Wielkanocy! Jakie jeszcze specjały znajdują się w tym świątecznym menu? Jaki jest przepis na… bezstresowe Święta?

Wielkanocne smaki 2019 – dania tradycyjne, a nowe trendy kulinarne

Większość ważnych świąt religijnych ma charakterystyczne dla siebie dania. Podczas Wielkanocy najważniejszym posiłkiem jest oczywiście niedzielne śniadanie, podczas którego zjadamy w pierwszej kolejności pokarmy uroczyście poświęcone dzień wcześniej. Są to: jajka (symbolizujące nowe życie), baranek i chleb (symbolizujące kolejno: zmartwychwstałego Jezusa i jego ciało), kiełbasy i wędliny (symbolizujące dobrobyt), a wszystko to doprawiane solą (symbolem trwałości) i chrzanem (symbolizującym siłę i zdrowie).

 

Na wielkanocnym stole nie powinno również zabraknąć klasycznej sałatki jarzynowej czy faszerowanych jajek, a także słodkich ciast (które zresztą od niedawna, jako symbol zaradności, również wkładamy do wielkanocnego koszyka), a także wielkanocnej paschy. Na śniadaniu jednak Wielkanoc się nie kończy! W ciągu dwóch świątecznych dni do suto zastawionych stołów będziemy siadać jeszcze kilkukrotnie. Na obiad możemy zjeść faszerowany schab lub wołowinę, pieczonym lub dusznym w aromatycznych przyprawach drobiem, a na kolację domowej roboty żur na zakwasie z pieczoną, białą kiełbasą.

Tradycyjne wielkanocne menu coraz częściej uzupełniają oryginalne wersje klasycznych przepisów oraz potrawy zgodne z nowymi trendami kulinarnymi. Do pierwszej grupy nowych pozycji w świątecznym jadłospisie zaliczyć możemy m.in.: jajka faszerowane serem pleśniowym i orzechami, muffiny jajeczne z brokułami, serem i szynką czy roladki z tortilli z pastą jajeczną i suszonymi pomidorami. Wśród nowych trendów kulinarnych najwyraźniejsze są te związane z „odchudzaniem” dań oraz dietami wegetariańskimi i wegańskimi, eliminującymi z menu mięso (wegetarianie) lub mięso i wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego (weganie). Wielkanoc w stylu fit? „Odchudzić” można większość sałatek i past jajecznych, rezygnując z dodawania doń majonezu. Na ujmowaniu kalorii nie ucierpią również ciasta, których nowe wersje podbiją serca i żołądki wszystkich świętujących (serniczki z nerkowca, ciasto pomidorowe, bezglutenowe mazurki… – to brzmi pysznie!). W kategorii wege znajdziemy np. pasztet z soczewicy, pieczarek, batatów, białej fasoli lub kalafiora, żur z pieczonym jabłkiem na zakwasie jaglanym, bezjajeczne pasty i majonezy…

Jakie potrawy wybieramy najczęściej?

Najczęściej wybieramy to… co dobrze znamy. Większość z nas chce, żeby świąteczne menu było tradycyjne, smaczne i sycące. Dania, na których przygotowanie i/lub podanie się zdecydujemy będziemy kojarzyć z kuchnią mamy i babci, dzieciństwem, rodzinnym ciepłem i wyjątkowością chwil zatrzymanych w pamięci. Potrawy na Wielkanoc 2019 nie będą więc znacząco odbiegać od standardowego wielkanocnego menu.

Obok jajek, kiełbas i wędlin, chleba oraz chrzanu (to produkty – symbole, których nie powinno zabraknąć w tradycyjnym koszyczku wielkanocnym) będziemy w tym roku zajadać się aromatycznym żurkiem z białą kiełbasą, majonezową sałatką jarzynową oraz różnymi wariacjami sałatek z jajkiem, jajkami faszerowanymi (na różne sposoby), domowej roboty pasztetem, schabem faszerowanym śliwkami, a także słodkimi babkami i mazurkami, sernikiem czy ekskluzywną Panią Walewską (czyli bezowym ciastem przekładanym słodką masą śmietankową i cierpkimi konfiturami wiśniowymi).

Catering wielkanocny – menu idealne na imprezę firmową

Wielkanocne spotkanie firmowe? Doskonały pomysł! Wspólne celebrowanie tych radosnych, wiosennych Świąt sprzyjają integracji pracowników, która z kolei przekłada się na pozytywne nastawienie do zawodowych obowiązków i produktywność. Przygotowanie firmowego jajeczka to spore wyzwanie! Wybór odpowiedniego lokalu, adekwatna do okazji oprawa i wyborne menu to najważniejsze składowe udanego spotkania. Kwestię jedzenia najbezpieczniej rozwiązać sięgając po usługi doświadczonej firmy cateringowej.

Menu wielkanocne powinno opierać się na klasycznych potrawach świątecznych, zgodnych z tradycjami chrześcijańskimi oraz nawiązujących do regionalnych przepisów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by podczas tego wyjątkowego spotkania zaproponować swoim współpracownikom połączenie tradycji z nowoczesnością i stworzyć okazję do wspólnego delektowania się daniami z kuchni fusion, nawiązującymi w różnym stopniu do wielkanocnych potraw.

Bezstresowe święta, czyli catering wielkanocny z dostawą do domu

Okres przedświąteczny kojarzy nam się z ogromną ilością dodatkowych zadań i obowiązków, z których gotowanie jest zdecydowanie najbardziej stresujące. Przepis na bezstresową Wielkanoc? Catering! Zamówienie świątecznych potraw w wypróbowanej i cieszącej się doskonałymi opiniami klientów firmie cateringowej pozwoli nam na spokojne przygotowanie się do spotkań w gronie najbliższych. Zdążymy posprzątać, udekorować dom i przygotować drobne upominki dla rodziny i przyjaciół. Nie zdążymy natomiast się zmęczyć, ani zestresować podczas kulinarnych eksperymentów. To mogą być najlepsze Święta w życiu!

Smacznie i tanio, czyli gdzie zamówić catering w Warszawie?

Wilga Catering to profesjonalna firma cateringowa z Warszawy, serwująca najwyższej jakości jedzenie na różnego rodzaju przyjęcia. W ofercie Wilgi znajdują się zarówno tradycyjne i klasyczne potrawy, jak i dania na wskroś nowoczesne. Jedzenie przygotowywane jest zgodnie ze sprawdzonymi recepturami, wyłącznie ze świeżych produktów, pochodzących od zaufanych producentów i dostawców. W parze z doskonałym smakiem idzie maksymalnie ciekawe i eleganckie podanie zamówionego cateringu. Przykładowe menu na Święta Wielkanocne oraz wszelkie szczegóły związane z jego przygotowanie i dostawą otrzymamy po kontakcie z firmą, mailowo lub telefonicznie.