
Bardzo często widać go na pierwszy rzut oka, bowiem dumnie króluje nad pomieszczeniem. Czasami skromnie przytula się do ściany, stanowiąc smaczne dopełnienie ogólnej aranżacji. Często stoi samodzielnie, jednakże czasami może być częścią wyspy lub jej przedłużeniem. Stół kuchenny, bo to o nim mowa „buduje” całą kuchnię. Można śmiało powiedzieć, że bez stołu nie ma prawdziwej kuchni. To właśnie przy kuchennym stole spędzamy większość czasu z bliskimi i przyjaciółmi. Stół kuchenny jest świadkiem naszych sukcesów, jak i porażek. Bardzo często jest też świadkiem wielkich tajemnic…
Jaki powinien być idealny stół kuchenny? Czy powinien mieć kształt prostokąta, okręgu, czy może kwadratu? W końcu, czy powinien być mały czy może duży? Szklany, czy drewniany, a może plastikowy? Tego typu pytania można by zadawać w nieskończoność. Wbrew pozorom wybór stołu kuchennego nie jest taki prosty, jak się wydaje. Zazwyczaj wpływ na to mają gabaryty wnętrza, rodzaj umeblowania, czy jak kto woli ogólnej aranżacji, a także własne potrzeby i upodobania. Oczywiście wybierając stół do kuchni należy brać również pod uwagę ilość domowników. Im więcej osób zamieszkuje mieszkanie, tym większy powinien być stół. Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi w kwestii tego, na co zwrócić uwagę kupując stół do kuchni.
Z własnego doświadczenia wiem, że najbardziej funkcjonalnymi stołami są te w kształcie kwadratu lub prostokąta. Spytacie dlaczego? Bo takie stoły zmieszczą się w każdym wnętrzu, nawet tym bardzo małym. Bez problemu można ustawić je pod ścianą, czy w rogu kuchni i gotowe. Stoły okrągłe, choć ładnie się prezentują, w małej kuchni są bardzo niefunkcjonalne. Poza tym, zajmują sporo miejsca i tak naprawdę niepotrzebnie zabierają przestrzeń. Tak więc do małej kuchni polecam wam stół kwadratowy, ewentualnie prostokątny. W małym wnętrzu doskonale sprawdzą się także stoły z wysuwanym blatem. Do kuchni dużych, w których każdy centymetr nie jest na wagę złota, można pokusić się o stoły okrągłe. Nie tylko zapewnią one bezpieczeństwo (zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci), ale także pomieszczą więcej osób.
Jeśli chodzi o rozmiar stołu, to najwygodniejsze są te o powierzchni 60 na 40cm. Oczywiście, jeśli we własnej kuchni nie możecie sobie na takowe pozwolić, wybierzcie te mniejsze. Co do wysokości stołu, to najbardziej optymalna wysokość równa się 70-75cm.
Co do materiału, z którego wykonane są stoliki to możliwości jest bardzo wiele. Najlepiej materiał dopasować do stylu kuchni. W kuchniach minimalistycznych i nowoczesnych doskonale spiszą się stoły wykonane ze szkła lub metalu, które doskonale wpiszą się w surowy klimat kuchni i będą wyglądać niezwykle elegancko. Poza tym stoły metalowe i szklane będą łatwiejsze w czyszczeniu. Wszelkie plamy będą schodzić z nich szybciej, aniżeli w przypadku stołów wykonanych z innych materiałów. Kuchnia rustykalna i tradycyjna na pewno pokocha stoły wykonane z drewna (ciemnego lub jasnego). Takie stoły są stabilne i efektowne. Wnoszą do wnętrza pewną dostojność i powagę, a jednocześnie nutkę luksusu. Decydując się na drewniany stół, musicie wiedzieć, że nie będzie on najłatwiejszy w pielęgnacji. Ewentualne plamy i zadrapania będą widoczne na nim bardziej, aniżeli na stołach szklanych.
Jeśli chodzi o kolor stołu, to może on śmiało współgrać z ogólną kolorystyką wnętrza lub wręcz przeciwnie, stać w opozycji do niej. Pamiętajcie, że stół nie musi współgrać z krzesłami. Pod względem stylu, może być zupełnie od nich oderwany.
Poniżej znajdziecie kilka inspiracji dotyczących stołów kuchennych. Może któraś spodoba wam się na tyle, że zechcecie przenieść ją do własnej kuchni? Kto wie…