garnek rzymski do chleba

Moda na zdrowe, lekkostrawne, małokaloryczne i beztłuszczowe jedzenie trwa w najlepsze i co ważne – cały czas zdobywa nowych zwolenników. Alternatywą dla śmieciowego jedzenia oraz dobrym pomysłem dla tych, którzy ze względu na dietę muszą się zdrowo odżywiać, może być garnek rzymski. Do czego służy i dlaczego warto go mieć w swojej kuchni, bo naprawdę warto – o tym w dzisiejszym poście.

Czym jest garnek rzymski?

Garnek rzymski wygląda w dość nietypowy sposób, a to dlatego, że do jego wykonania nie używa się ani emalii, ani też stali nierdzewnej, a ceramiki nieszkliwionej. Naczynie to służy do pieczenia dań w atmosferze pary wodnej, a więc bez potrzeby użycia tłuszczów. Dzięki temu przygotowywane jedzenie jest o wiele zdrowsze i bardziej dietetyczne, aniżeli to przyrządzane w tradycyjny sposób.

Dlaczego warto?

Zacznijmy od tego, że garnek rzymski jest naczyniem, w którym można przygotować wiele różnych potraw. Jest dość wszechstronny, tak więc kulinarna nuda na pewno nie grozi. Dodatkowo, dania przygotowywane w garnku rzymskim zachowują wszystkie cenne wartość odżywcze oraz cenne dla zdrowia mikroelementy. Poza tym, tego typu garnek doskonale sprawdza się na wielu polach. Może być użytkowane w piekarnikach elektrycznych, gazowych lub w kuchence mikrofalowej. Ale uwaga! Nie należy stawiać go bezpośrednio na płycie grzewczej ani na gazie. Dodatkowym atutem garnka rzymskiego jest to, że jest on banalnie prosty w użytkowaniu. Kilkanaście minut namaczania, umieszczenie w nim przygotowywanej potrawy i zamknięcie w piekarniku – tyle potrzeba, by cieszyć się smacznymi i zdrowymi potrawami bez dodatku tłuszczu.

Co w nim piec?

W garnku rzymskim przygotujemy wiele potraw – od zapiekanek z ziemniaków czy makaronów przez duszone mięsa, risotto, faszerowane pomidory, papryki, cebule, na zapiekanych warzywach i chlebie kończąc. W zależności od rodzaju mąki i piekarnika, średnio po półtorej godziny pieczenia można cieszyć się świeżym, zdrowym pieczywem z chrupiącą skórką. Dzięki garnkowi wykonanemu z gliny, która dobrze absorbuje wilgoć i oddaje parę wodną, pieczenie chleba staje się wyjątkowo łatwe i przyjemne.