parownik z bambusa do gotowania na parze

Jakiś czas temu będąc w jednej z sieciówek spożywczych, natknęłam się na pewien interesujący gadżet, który wzbudził moją ciekawość. Gadżetem tym był parownik bambusowy. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, czym dokładnie jest to cudo, dlatego postanowiłam przyjrzeć mu się z bliska. Dziś wiem nie tylko czym jest bambusowy parownik, ale także, że warto go posiadać w swojej kuchni 🙂

Gotowanie na parze – modne i zdrowe

Gotowanie na parze staje się z roku na rok coraz bardziej popularne – przesądzają o tym przede wszystkim względy zdrowotne. Potrawy przyrządzane w ten sposób są lżejsze, zdrowsze i mniej kaloryczne. Poza tym, gotowanie na parze podkreśla naturalny smak produktów, a także pozwala zachować cenne mikroelementy i witaminy. Gotując w zwykły sposób, pozbywamy się około 40% wartościowych składników odżywczych, które przedostają się do wody. Gotując na parze nie musimy też stosować dużej ilości szkodliwej soli, para bowiem wydobywa tę, która zawarta jest w produktach.

Bambusowy parownik – wynalazek kuchni azjatyckiej

Gotowanie na parze to specjalność Chińczyków. Zapewne nie raz podczas spożywania dań kuchni chińskiej zachwycaliście się wołowiną, warzywami, ryżem. Ich wykwintny smak to nie tylko kwestia samych produktów i przypraw, ale również metody przyrządzania. To właśnie dzięki gotowaniu na parze wymienione specjały są tak miękkie, soczyste i świeże. Sekretem Chińczyków jest wynalazek do niedawna rzadko spotykany na europejskich stołach, a obecnie coraz bardziej popularny – bambusowy parownik. Naczynie z wyglądu przypomina drewniany pojemnik zamykany wieczkiem. Niby prosty, a potrafi zdziałać cuda!

Bambusowy parownik – jak go używać

Parownik bambusowy nie jest taki skomplikowany w użyciu jak się wydaje. Wystarczy, że umieścimy go na garnku z gotującą się wodą, a następnie do środka włożymy produkty, które chcemy ugotować. Wydobywająca się z garnka para sprawi, że już po kilkunastu minutach nasze produkty będą miękkie i gotowe do spożycia. Dzięki temu nie musimy przez cały czas doglądać potraw i wielokrotnie ich przewracać, jak ma to miejsce na przykład przy smażeniu.

Bambusowy parownik – ekologia w najlepszym wydaniu

Nie tylko sam parownik jest wynalazkiem ekologicznym. Również gotowanie w takim parowniku zalicza się d o czynności w pełni ekologicznej. W czym tkwi sekret tegoż wynalazku? Przede wszystkim w materiale, z którego jest wykonany. Bambus jest odporny na uszkodzenia, a także działanie wilgoci i wysokiej temperatury. Bambus jest materiałem ekologicznym i odnawialnym. Nie jest drzewem, ale rośliną o drewniejących łodygach, które już po 5-6 latach uzyskują dojrzałość i są gotowym budulcem. Ten fakt sprawia, że uprawa bambusa jest bardzo prosta. Ścięte łodygi bardzo szybko odrastają – nie są potrzebne nowe sadzonki. Bambus w warunkach naturalnych nie wymaga też dodatkowego nawożenia i stosowania zatruwających środowisko pestycydów.