Nie ma chyba bardziej zgranego duetu, a jednocześnie niezbędnego elementu wyposażenia od stołu i krzeseł. Ten jadalniany duet, jak nic innego łączy ludzi, zbliża rodzinę i przyjaciół. Wybór odpowiedniego stołu i krzeseł jest kwestią niezwykle ważną, wymagającą dokładnego przeanalizowania. Warto pamiętać, że w takim pomieszczeniu jak jadalnia, stół z krzesłami będzie grać pierwsze skrzypce i skupiać na sobie całą uwagę. Dobrze więc by był stylowy i funkcjonalny jednocześnie. Dobrze by był ciekawy, a nie nudny.

okrągły stół i krzesła w jadalni
okrągły stół i eleganckie krzesła sprawią, że jadalnia będzie przypominać ekskluzywną restaurację (źródło: Pinterest)

Współczesność daje nam w tej kwestii prawdziwe pole do popisu. Jedynym ograniczeniem może być tylko nasza wyobraźnia lub zasobność portfela.

Śledząc nowinki ze świata designu i aranżacji nie sposób nie zauważyć, że w dużej mierze przeważają stoły i krzesła w wydaniu minimalistycznym, wykonane nie z drewna, ale ze szkła, plastiku, a nawet i betonu. Bardzo modne są stoły i krzesła w wydaniu kolorowym, stanowiące idealny kontrast dla pozostałych elementów wyposażenia. Bardzo modnym zabiegiem jest również łączenie krzeseł i stołu na bazie kontrastu. Tradycyjny stół genialne gra z plastikowymi, kolorowymi krzesłami, a ogromny stół betonowy tworzy ciekawą historię z krzesłami szklanymi. Taki artystyczny „nieład” lub jak kto woli, mieszanka wybuchowa, doskonale sprawdzają się zarówno w klasycznych jadalniach, jak i tych nowoczesnych, awangardowych.

Kształt stołu nie ma większego znaczenia. Do wyboru mamy albo stoły okrągłe, albo prostokątne, albo kwadratowe. Chcąc zadać szyku, lepiej jest skupić się na kształcie krzeseł. W tej kategorii wybór jest ogromny.

Poniżej prezentowane stoły i krzesła może i nie należą do najtańszych, jednakże stanowią idealną inspirację do stworzenia wnętrza wyjątkowego, pięknego i niebanalnego.

biała jadalnia
elegancja w najczystszej postaci – prostota i minimalizm. Biały i oszczędny zestaw idealnie współgra z oryginalnym dywanem (źródło: Pinterest)
stół, krzesła i fotele
stół, krzesła i fotele – niby wszystko z innej bajki, a całość wygląda bardzo spójnie (źródło: Pinterest)
kolorowe krzesła w jadalni
klasyczny stół wyglądałby nijak, gdyby nie kolorowe, plastikowe krzesła (źródło: Pinterest)
szklany stół i białe krzesła w jadalni
szklany stół z kolorowymi nogami i ascetyczne białe krzesła – jest świeżo, jest pięknie (źródło: Pinterest)
stół i krzesła w stylu barokowym
barok w wydaniu glamour – stół na złotej nodze i pięknie tapicerowane krzesła (źródło: Pinterest)
oryginalne krzesła w jadalni
klasyczny stół i bardzo oryginalne krzesła – małe pomieszanie z poplątaniem, a efekt jest imponujący (źródło: Pinterest)