blat kuchenny wymiary

O blatach kuchennych mówiliśmy sobie dość często. Mimo tego, dziś wrócimy do tematu. Zajmiemy się jednak typowo technicznymi kwestiami. Na tapetę weźmiemy odpowiednią wysokość, szerokość i długość blatów. A wszystko po to, aby korzystanie z nich było satysfakcjonujące i co ważniejsze – wygodne!

Wysokość blatu kuchennego

W kuchni pracujemy z reguły na stojąco, dlatego wysokość blatu kuchennego musi nam umożliwiać przybranie wygodnej pozycji. Według pewnych standardów, które zostały określone już jakiś czas temu, blat powinien znajdować się na wysokości 85 cm – 90 cm. Wszystko oczywiście zależy od naszego wzrostu. Jeśli wykonujemy blat na zamówienie, możemy sobie pozwolić na dokładne dobranie blatu do naszego wzrostu. Jak to zrobić? W bardzo prosty sposób. Stajemy w pozycji wyprostowanej i zginamy rękę w łokciu tak, aby przedramię było równolegle do podłogi. Ramię trzymamy wzdłuż ciała. Wygodna wysokość blatu roboczego powinna wynosić 20 cm poniżej zgiętego przedramienia.

Grubość blatu kuchennego

Blaty wykonywane z różnych materiałów mogą mieć inną grubość. I tak np. blat kamienny to zazwyczaj 3cm. Blat laminowany ma grubość około 304cm. Z kolei blaty drewniane mają najczęściej grubość = 2-4cm.

Przy wyborze grubości blatu warto pamiętać o jednym. Grubsze blaty mogą wymagać niestandardowych, droższych rozwiązań. Nie zawsze warto też decydować się na cienkie blaty. Te z materiałów o mniejszej wytrzymałości na nacisk, mogą wymagać dodatkowego wzmocnienia.

Szerokość blatu kuchennego

Mówi się, że wygodne blaty kuchenne to te o szerokości 60cm. W przypadku dużych i przestronnych kuchni, możemy sobie pozwolić na nieco szerszy blat.