blaty kuchenne z płytek

Wyobrażacie sobie kuchnię bez blatu roboczego? Ja zdecydowanie nie! To chyba jeden z ważniejszych elementów wyposażenia tego wnętrza. To właśnie przy blacie kuchennym spędzamy większość czasu, przygotowując posiłki dla najbliższych. Warto więc zadbać, aby blat kuchenny był nie tylko piękny, ale także (lub przede wszystkim) trwały i odporny na uszkodzenia. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszą się blaty wykonane z płytek. Stanowią one świetną alternatywę dla modeli wykonanych z granitu czy drewna, zwłaszcza pod względem cenowym. Jakie są wady, a jakie zalety tego typu blatów?

Blaty kuchenne z płytek – zalety

Zacznijmy od tego, że płytki to materiał dość uniwersalny, który z powodzeniem dopasuje się do każdego wnętrza – tradycyjnego, retro i nowoczesnego. Ponadto płytki są odporne na wysoką temperaturę, a także działanie środków chemicznych, co znacznie ułatwia ich czyszczenie. Dodatkową zaletą blatów kuchennych z płytek  jest ich odporność na zaplamienia i ścieranie. W momencie, kiedy przytrafi się nam jakaś plama (nie sposób ich w kuchni uniknąć) w łatwy sposób można się jej pozbyć. Dużą zaletą blatów z płytek jest ich wygląd. Płytki dostępne są w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu możemy wyczarować wspaniałe i niepowtarzalne kompozycje, które będą pięknie zdobić naszą kuchnię.

Blaty kuchenne z płytek – wady

Niestety, jak każde rozwiązanie, tak również blat kuchenny z płytek ma swoje wady. Główną wadą są fugi, których w przypadku płytek nie sposób ominąć. Nie chodzi tu o to, że źle wyglądają, ale o to, że nie są najłatwiejsze w czyszczeniu. Fugi dość szybko się brudzą i tworzą nierówną powierzchnię, gdzie mogą w trakcie przyrządzania potraw zbierać się resztki jedzenia. To z kolei sprzyja rozmnażaniu się bakterii. Poza tym, niewłaściwie pielęgnowane blaty z płytek, z biegiem lat mogą tracić na swej atrakcyjności. Mimo, iż są odporne na uszkodzenia, źle pielęgnowane będą pękać.

Jakie płytki wybrać?

Chcąc cieszyć się dobrym blatem, należy sięgnąć po odpowiednie płytki, bo nie wszystkie nadają się na blaty. Na pewno dobrym wyborem będą płytki gresowe. Warto wybierać także spośród płytek terakoty i klinkieru. Tego typu płytki są bardzo trwałe, dzięki czemu będą służyć przez wiele lat.