W ostatnich latach trendem w kuchni stała się dieta wegańska, w związku z czym wielu ludzi zastanawia się jak przejść na weganizm. Nierzadko zdarza się, że zmiana diety to niestety konieczność ze względu na nasze zdrowie. Osoby z nietolerancją glutenu w poszukiwaniu zrównoważonej, dobrej dla nich diety decydują się na bezglutenową dietę wegańską, ale również osoby z nadciśnieniem lub otyłością widzą w weganizmie ratunek.

Weganizm, a wegetarianizm – na czym polega różnica

Sam weganizm jest czymś całkiem nowym, bo narodził się dopiero w połowie poprzedniego stulecia. Produkty wegańskie są w pełni nieodzwierzęce, w przeciwieństwie do starszych form wegetarianizmu, które w zależności od odmiany dopuszczają przetwory mleczne (laktowegetarianie), jaja (owowegetarianie) lub oba te produkty (laktoowowegetarianie). Co zatem jedzą weganie? Weganie opierają swoją dietę wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego, a więc warzywa, owoce, zboża, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy i wszelkie przyprawy. Weganizm to filozofia, która nie zgadza się na wykorzystywanie zwierząt niezależnie od powodu, dlatego weganie w świadomy sposób unikają produktów odzwierzęcych w kosmetykach (np. wosk pszczeli), czy w odzieży (np. futra, skóra, kleje na bazie kości zwierząt).

Najpopularniejsze produkty wegańskie

Weganie i wegetarianie często używają produktów, których przeciętny mięsożerca w życiu nie jadł. W kuchni jaroszy najczęściej można znaleźć soczewicę, ciecierzycę, soję (również w postaci tofu), groch, bób, fasolę azuki (czerwona soja), fasolę mung i inne fasole. Składnikami diety wegańskiej są orzechy, migdały, zboża takie jak amarantus, nasiona słonecznika, pestki dyni, siemię lniane i kiełki różnych nasion. Wśród jaroszy ogromną popularnością cieszy się awokado – niezwykły owoc, który jest zupełnie niesłodki, a za to tłusty. Tłuszcz zawarty w awokado wpływa bardzo korzystnie na nasz profil lipidowy obniżając poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL – jest to naprawdę dobroczynny dla człowieka owoc. Podobnie tłustym, zdrowym i popularnym owocem jest mango, często wykorzystywane do deserów, szczególnie wykorzystywany w kuchni indyjskiej. Do tego nie można zapomnieć o oleju kokosowym, którego właściwości przeciwzapalne pozwalają łagodzić problemy skórne. To wszystko plus oczywiście standardowy zestaw warzyw i owoców – i naprawdę jest z czego wybierać. W końcu zbilansowana dieta to podstawa. Taką różnorodność w diecie powinien mieć każdy niezależnie od obecności mięsa w diecie.

Czy jedzenie wegańskie jest smaczne?

Dla wielu ludzi niezwykle trudno jest wyobrazić sobie, że można zjeść obiad w którym nie ma mięsa, jaj czy przetworów mlecznych i odejść od stołu w pełni najedzonym i zadowolonym. Próbując przekonać się do wegańskiej diety, wielu usiłuje znaleźć coś co będzie im przypominało w smaku mięsną potrawę. Jest to jednak błędne podejście, bo przecież cały urok tej diety polega właśnie na poznawaniu nowych smaków. Oczywiście odwzorowanie smaku mięsa jest jak najbardziej możliwe, ale istnieje naprawdę wiele potraw o unikatowym smaku. Można znaleźć też sporo tradycyjnych dań, które są w pełni wegańskie, mimo że pochodzą z czasów na długo przed jego istnieniem. Potrawy takie hummus czy falafel z bliskiego wschodu są bardzo popularne wśród wegan i są również bardzo smaczne. Indyjskie curry ma mnóstwo odmian i wiele z nich też jest wegańskie – kuchnia indyjska jest wypełniona daniami bezmięsnymi. Dla kogoś kto jest zainteresowany weganizmem, dieta nie powinna być tylko substytutem dla tej mięsnej, ale czymś nowym, odświeżającym. Poza rewelacyjnym smakiem dań wegańskich bardzo szybko można odczuć brak ociężałości jaka towarzyszy po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku, a do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić jedząc mięso.

Czy dieta wegańska jest zbilansowana?

Jak każda dieta, tak i dieta wegańska zbilansowana będzie tylko wtedy, gdy podejdziemy do tego z głową. Nie wystarczy losowo połączyć składniki i oczekiwać, że cudownie poprawi się stan naszego zdrowia – wręcz przeciwnie, bo nie spożywając wystarczających ilości białka możemy doprowadzić do jego niedoborów. Tak samo też jedząc za dużo owoców, a za mało błonnika możemy niekorzystnie wpływać na poziom insuliny w naszym organizmie i doprowadzić do cukrzycy typu drugiego. Każdy lek nieodpowiednio stosowany może posłużyć za truciznę. Dlatego warto zawsze kontrolować swoje zdrowie i badać się okresowo, szczególnie pod kątem niedoborów witaminy B12 i witaminy D, których źródła są mocno ograniczone i często wymagana jest dodatkowa suplementacja. Pilnowanie tych wszystkich zależności może niektórych zniechęcać i z pewnością jest to dużo bardziej angażujące niż jedzenie czegokolwiek, bez żadnych ograniczeń. Niestety, albo dbamy o siebie i w ten sposób pracujemy na utrzymanie zdrowia, albo tego nie robimy i oddajemy swój organizm w ręce chorób cywilizacyjnych. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy nie musimy robić wszystkiego absolutnie sami – nie tylko nie musimy zbierać plonów jak to było przed industrializacją, ale teraz nawet nie musimy przejmować się przygotowywaniem posiłków. Dla osób, które nie mają czasu gotować albo zwyczajnie tego nie lubią, świetnym rozwiązaniem jest catering dietetyczny Top Dieta http://topdieta.pl/dieta-weganska/. Dieta pudełkowa pozwala nam dobrać posiłek o takiej kaloryczności jakiej właśnie potrzebujemy, unikając w ten sposób gwałtownych skoków i nie obciążając organizmu. Top dieta to nie tylko wegańskie jedzenie – istnieją programy cateringu dietetycznego dla laktoowowegetarian, semiwegetarian takich jak pescowegetarianie, którzy z mięsa spożywają jedynie ryby, jak i oczywiście dla osób spożywających mięso – każdy, niezależnie od przekonań powinien móc w łatwy sposób stosować dobrze zrównoważoną dietę.