źródło: pinterest
źródło: pinterest

Wbrew pozorom podłoga w kuchni nie jest tematem błahym, dlatego też warto poświęcić mu trochę więcej uwagi. Kuchnia to wnętrze inne, niż wszystkie. Bardzo często panują tu wyższe temperatury, a i wilgotność jest nieco większa,  niż w pozostałych pomieszczeniach. Co za tym idzie, kuchenna podłoga musi spełniać kilka ważnych kryteriów. Na pewno nie może być tylko dekoracyjna. Musi być również wytrzymała na uszkodzenia, zwiększoną wilgotność, wyższą temperaturę, a także odporna na ścieranie, zwłaszcza w miejscach, w których najczęściej chodzimy.

Wybierając materiał na podłogę do kuchni należy pamiętać także o tym, że w przeciwieństwie do innych wnętrz, kuchnia jest bardziej narażona na zabrudzenia. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy wybrany materiał łatwo utrzymać w czystości, czy jest bardzo wymagający w pielęgnacji lub w jaki sposób reaguje na środki czystości. Poniżej znajdziecie przegląd najczęściej wykorzystywanych materiałów na kuchenne podłogi.

Kamień naturalny

Kamień nie tylko wygląda elegancko i ekskluzywnie, ale także jest szalenie wytrzymały na pęknięcia i zarysowania. Ważną jego zaletą jest także to, że nie zmienia wyglądu pod względem wody czy temperatury. Dla niektórych minusem kamieni naturalnych jest ich zimność. Dla fanów stylu nowoczesnego, wada ta staje się zaletą. Wszystko więc zależy od indywidualnych preferencji. Z kamieni najbardziej polecane są: granit, łupek, trawertyn.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne dają wiele możliwości aranżacyjnych. Można je układać na wiele sposobów i tym samym uzyskiwać efekty, na jakich najbardziej nam zależy. Dużą ich zaletą jest również trwałość i odporność na działanie wysokich temperatur. Nie straszna im rozlana zupa czy wylane mleko. Płytki są także bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Wystarczy przetrzeć je wodą z płynem do podłóg i znów wyglądają jak nowe. Niestety, nie zawsze są odporne na pękanie. Uderzone ciężkim przedmiotem (np. spadającym garnkiem) mogą rozbić się na kilka części.

Drewno

Naturalne drewno jest bardzo eleganckie i wnosi do wnętrza przytulny klimat. W przeciwieństwie do kamienia, jest materiałem bardzo ciepłym. Z powodzeniem spisuje się zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i stylizowanych. Drewno to jeden z tych materiałów, które ładnie się starzeje. Co ciekawe – z przypływem lat prezentuje się jeszcze lepiej. Niestety, nie wszystkie gatunki drewna są odporne na działanie wysokich temperatur i wilgoci. Decydując się na drewno do kuchni, należy dokładnie sprawdzić jego właściwości.

Warto w tym miejscu dodać, że inną – równie ważną zaletą drewna naturalnego jest to, że zniszczone można ponownie wycyklinować i polakierować, dzięki czemu odzyskuje dawną – świetną formę.

Materiały łączne

Fajnym i jednocześnie bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch materiałów, np. drewna i kamienia lub drewna i płytek. W ten sposób uchronimy przed zniszczeniem miejsca najbardziej narażone na uszkodzenia lub zabrudzenia. Połączenie dwóch materiałów pozwoli także na ciekawe rozdzielenie stref w kuchni, na strefę „roboczą” i jadalnianą.