oszczędzanie w kuchni prądu i wody - rozwiązania

Coraz więcej osób zaczyna świadomie podchodzić do codziennego życia. Coraz chętniej sięgamy po ekologiczne rozwiązania, które nie tylko zadbają o otaczające nas środowisko naturalne, ale i nam samym pomogą oszczędzić wodę czy energię. Dziś na tapetę weźmiemy rozwiązania pomagające w oszczędzaniu dwóch najważniejszych elementów życia codziennego – prądu i wody. Zapraszam!

Rozwiązania oszczędzające energię

Ekologiczna kuchnia, to kuchnia skupiająca się na oszczędności energii. Jeśli chcemy oszczędzić zużycie prądu, powinniśmy skupić się na wyborze urządzeń, które nam to umożliwią. Mam tu na myśli kuchenki, mikrofalówki i zmywarki o najwyższej klasie energetycznej. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie garnki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że garnki dopasowane średnicą do pola grzewczego sprawiają, że potrawa jest przygotowywana w krótszym czasie, a co za tym idzie: mniej prądu zostanie na nią zużyte. Innym sposobem na mniejsze zużycie energii, to właściwe rozmieszczenie sprzętu w kuchni. Pamiętajmy, aby nie ustawiać lodówki w pobliżu kuchenki. W takiej sytuacji może ona pracować ze zdwojoną mocą. Otwierajmy drzwiczki tylko na chwilę, wnętrze systematyczne odmrażajmy, a tylną jej ścianę oczyszczajmy z kurzu. Energia w kuchni to również światło. Polecam wymianę zwykłych żarówek na żarówki ledowe. Różnicę w portfelu odczujecie niemalże natychmiast.

Rozwiązania oszczędzające wodę

Woda to jeden z najcenniejszych zasobów, dlatego warto ją szanować. Najwięcej wody pochłania zmywanie naczyń. Ręczna praca może wiązać się z ciągłym przepływem nawet kilku do kilkunastu litrów. Rozwiązaniem pomagającym zminimalizować stratę wody jest zmywarka. Oczywiście najlepiej wybrać model klasy A. Nie dość, że zużywa on kilkakrotnie mniej wody, to jeszcze jest energooszczędny. Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie wody jest wymiana baterii kuchennych. Zdziwieni? A przecież to najczęściej przeciekający kran jest głównym winowajcą marnowania wody. Warto skusić się na zakup urządzenia wyposażonego w tzw. perlator, który napowietrza strumień przepływu i jednocześnie sprawia, że ciśnienie się zmniejsza.