jakie fronty kuchenne

Fronty kuchenne to często „wisienka na torcie” aranżacji wnętrza. Odpowiednio dobrane, zdobią wnętrze i służą przez wiele lat. Zazwyczaj mamy do wyboru dwa rodzaje frontów: matowe oraz z połyskiem. Które z nich wybrać?

Fronty do małej i dużej kuchni

Małe kuchnie są dość wymagające. Przede wszystkim urządzając taką niewielką kuchnię należy zrobić wszystko, aby wnieść do niej światło, które optycznie ją powiększy. Wybór tutaj jest prosty. Do kuchni o niewielkim metrażu wybieramy fronty na wysoki połysk – obowiązkowo w jasnych kolorach.

Mając dużą kuchnię możemy pozwolić sobie na więcej. Tutaj z powodzeniem możemy wykorzystać fronty matowe lub pół matowe. Tego typu rozwiązania nie będą przytłaczać wnętrza tak, jak mogłyby to zrobić w małej kuchni. Oczywiście nie oznacza to, że mając dużą kuchnię powinniśmy unikać frontów kuchennych lakierowanych na wysoki połysk. Co to, to nie. Połysk w dużej kuchni jest również mile widziane. Wszystko zależy od tego, co nam się podoba.

Podsumowując: duża kuchnia – wszystko jest dozwolone. Mała kuchnia – fronty na wysoki połysk odbijające światło.

Fronty kuchenne na wysoki połysk

No dobrze, dokonaliśmy już wyboru i postawiliśmy na fronty lakierowane na wysoki połysk. Co musimy o nich wiedzieć? Połyskliwa powłoka to akryl, folia poliestrowa, laminat. Prezencja mebli na wysoki połysk jest bardzo imponująca. Błyszcząca się powierzchnia pozwala na uzyskanie efektu swego rodzaju głębi. W połyskującej powłoce niczym w lustrze odbija się przestrzeń wokół. Daje to intrygujący efekt. Szczególnym urokiem wyróżniają się ciemne meble, drewniane lub imitujące drewno z widocznym usłojeniem. Jedynym mankamentem frontów na wysoki połysk może być duża widoczność śladów palców. Jeśli w domu są dzieci, trzeba będzie włożyć trochę wysiłku, aby błyszczące meble prezentowały się atrakcyjnie

Fronty kuchenne matowe

Matowe wykończenie możemy wybrać w zasadzie przy każdym rodzaju materiału. Bardzo często przy frontach z litego drewna decydujemy się na opcję matową. Stosowny lakier nie nadająca połysku, dzięki czemu pozwala na zachowanie naturalnej struktury drewna. Przy wersji ekonomicznej – meble laminowane, także możemy postawić na mat. A strona wizualna? Matowe wykończenie frontów kuchennych uspokaja wnętrze i dodaje mu dostojności. Z drugiej jednak strony matowa zabudowa w ciemnych barwach może sprawiać wrażenie pochłaniającej światło. Aranżując wnętrze kuchni, należy wtedy pomyśleć o dodatkowych sposobach na rozświetlenie przestrzeni.