podłoga drewniana w kuchni skandynawskiej

kuchnia w stylu skandynawskim

Moda na styl skandynawski trwa w najlepsze! Skandynawskie wnętrza uwodzą ładem, porządkiem i niezwykle stylowym minimalizmem. Są bardzo przytulne i ciepłe. Tutaj wszystko jest dokładnie przemyślanie i zaplanowane. Wszechobecna biel to nie jedyny wyznacznik stylu scandi. Istotną rolę odgrywają również funkcjonalne meble, dodatki i… podłogi. Dziś na tapetę weźmiemy te ostatnie, bo podłogi scandi nie mogą być przypadkowe! Jak wybrać idealną podłogę do kuchni skandynawskiej?

Naturalna podłoga

Styl skandynawski to przede wszystkim zgodność z naturą, dlatego strzałem w dziesiątkę będzie wybór podłogi drewnianej. Surowe drewno podkreśli klimat mieszkania i nada mu dostojności. Bardzo ważne jest, aby na drewnianej podłodze wyraźnie było widać słoje i sęki drzewa. Bardzo często wybierane są również deski bielone, jak również specjalnie postarzane, co nadaje im większą naturalność. Specjaliści od wnętrz polecają podłogi dębowe. Dlaczego? Bo jako jedne z nielicznych uznawane są za wyjątkowo trwałe i wytrzymałe.

podłoga drewniana w kuchni skandynawskiej
biała podłoga wykonana z naturalnych desek

Alternatywne panele

Styl skandynawski bardzo sobie ceni naturalne materiały. Niestety nierzadko bywają one dość drogie. Naturalne deski mogłyby bardzo obciążyć domowy budżet, dlatego warto poszukać czegoś tańszego. Doskonałą alternatywą, która pozwoli na oszczędność przy zachowaniu estetycznego wyglądu są panele. Odpowiednio dobrane nie będą różnić się wyglądem od prawdziwego parkietu wykonanego z naturalnych desek. Wbrew pozorom, panele podłogowe niosą za sobą wiele zalet. Cena to jedno. Ale warto również podkreślić, że atutem paneli jest fakt, iż nie wymagają ani cyklinowania, ani malowania, ponieważ są fabrycznie zabezpieczone. W styl skandynawski najlepiej wpiszą się panele w odcieniach miodu, szarościach oraz bieli, która sprzyja optycznemu powiększeniu pomieszczenia.

panele podłogowe
w kuchni scandi dobrze sprawdzą się też panele

Płytki w kuchni skandynawskiej

Mimo, że podłoga skandynawska kojarzy się głównie z drewnem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby położyć na niej płytki. Zwłaszcza w kuchni sprawdzą się one idealnie. Aby zachować charakter scandi, warto postawić na płytki gładkie – najlepiej w odcieniu bieli. Osoby, które lubią łamać schematy, mogą wybrać płytki o wzorach geometrycznych. Będą one świetnym ożywieniem wnętrza.

płytki podłogowe
czarno-białe płytki to strzał w dziesiątkę w kuchni scandi