centercrop

Nie da się ukryć, że blat kuchenny jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. A jeśli jest tak ważny, trzeba mieć wobec niego konkretne wymagania i oczekiwania. Przede wszystkim taki blat musi być odporny na wysoką temperaturę, wilgoć, a także różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Poza tym powinien być estetyczny i tworzyć spójną całość z resztą aranżacji. Czym powinniśmy się kierować przy zakupie blatu kuchennego, aby przez kolejne lata spełniał nasze oczekiwania?

Jaki blat wybrać?

Blat kuchenny jest najbardziej eksploatowany w kuchni. Musi więc być trwały i wytrzymały. Na rynku istnieje wiele alternatyw, dlatego wybór blatu może być trudny. Poniżej znajdziesz kilka popularnych rodzajów.

Blat drewniany to jeden z najbardziej popularnych produktów. Jest bardzo ładny i bardzo estetyczny. Poza tym, drewno jest materiałem dość trwałym i odpornym na zalania. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji może służyć nam przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, że jego właściwości nie sprzyjają wysokiej temperaturze i bez konserwacji dość łatwo ulega przebarwieniom. Mając blat kuchenny na pewno zyskamy na elegancji kuchni. Niestety, taki blat będzie od nas wymuszał ostrożność pod wieloma względami.

Blat laminowany wykonany jest z płyty wiórowej, na którą nałożone są warstwy papieru. Jego duża popularność w dużej mierze wynika z niskiej ceny. Czy taki blat będzie nam służyć jak powinien? Jeśli chodzi o aspekt estetyczny, to blaty laminowane potrafią sprostać naszym oczekiwaniom. Co więcej – całkiem ładnie prezentują się w kuchni. Niestety, podczas jego użytkowania trzeba uważać, aby go nie zarysować, nie dopuścić do kontaktu z parą wodną, gdyż może doprowadzić to do zmatowienia powierzchni.

Blat kamienny jest jednym z droższych blatów, dostępnych na rynku. Jest jednocześnie jednym z najatrakcyjniejszych blatów, zaraz obok drewnianych. Charakteryzuje go największa wytrzymałość i odporność. Można na nim bez obaw kroić i stawiać gorące naczynia. Decydując się na blat kamienny, należy przygotować mocną podporę, z uwagi na ciężar kamienia.

Blat z płytek ceramicznych również niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim jest on odporny na zalania i zarysowania. Niestraszne mu są również wysokie temperatury. Minusem może być podatność na pęknięcia.

Jaki rozmiar?

Jeśli już zdecydujemy się na materiał, z jakiego ma być wykonany nasz blat, musimy wybrać jego rozmiar. Wymiar blatu kuchennego jest bardzo zróżnicowany i w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego jest wykonany. Głębokość blatu kuchennego zazwyczaj wynosi 60cm. Szerokość uzależniona jest od przestrzenni. Im większa kuchnia, tym możemy pokusić się o szerszy blat. Optymalna szerokość blatu to 60cm.