młoda dziewczyna z uśmiechem czyści okap kuchenny delikatną żółtą ściereczką i płynem do czyszczenia szkła

Okap kuchenny to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Dzięki temu, że pochłania nieprzyjemne zapaszki, nie musimy się martwić, że w naszym domu pachnie nie tak, jakbyśmy tego chcieli. Okap to ważna rzecz, dlatego powinniśmy odpowiednio o niego dbać, a zwłaszcza pamiętać o regularnym jego czyszczeniu. O ile zewnętrzny brud czy kurz jesteśmy w stanie szybko przetrzeć szmatką, o tyle do filtrów już nie zaglądamy tak często. Błąd. Bo to właśnie w filtrach gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Jeśli korzystamy z okapu codziennie, powinniśmy go czyścić przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli okap służy nam głównie jako element dekoracyjny i nie używamy go zbyt często, wówczas czyszczenie raz na cztery tygodnie w zupełności wystarczy. Poniżej znajdziecie domowe sposoby na czyszczenie okapu. Są proste, a jednocześnie skuteczne. To do dzieła!

Czyszczenie okapu domowymi sposobami

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie okapu i filtra jest umycie go ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Środek ten doskonale rozpuszcza tłuszcz i może mieć kontakt ze wszystkimi urządzeniami używanymi w kuchni. Jeśli filtr w okapie jest bardzo silnie zabrudzony, na godzinę przed myciem powinniśmy namoczyć go w roztworze z gorącej wody z płynem do mycia naczyń. Uwaga! Zawsze przed czyszczeniem okapu, urządzenie należy wyłączyć z prądu.

Czyszcząc okap, warto pamiętać o odpowiedniej metodzie. Filtry zawsze możemy czyścić w ten sam sposób, jednak obudowa okapu może być wykonana z różnych elementów, jak: szkło, stal nierdzewna, plastik czy aluminium. Dlatego tak ważne jest dostosowanie metody i środków czyszczenia do materiału z którego okap został wykonany.

Sprytnym i wygodnym rozwiązaniem jest umycie filtra w… zmywarce! Coraz więcej okapów ma na swoim wyposażeniu filtry, które nadają się do czyszczenia w zmywarce. Warto to sprawdzić, bo dzięki temu można oszczędzić sobie pracy i czasu. Poza tym, zmywarka dokładniej niż my wyczyści filtr z tłuszcz i innych zanieczyszczeń.