jak czyścić zlew granitowy

jak czyścić zlew granitowy

Zlewozmywaki granitowe coraz częściej goszczą w naszych kuchniach. Nic w tym dziwnego. Są to produkty z tak zwanej wyżej półki, przez co podnoszą prestiż wnętrza i wpływają na jego atrakcyjność. Większość z nas kupuje zlewozmywak granitowy ze względu na jego walory estetyczne. Dopiero później pojawiają się obawy czy poradzimy sobie z jego pielęgnacją. Wbrew pozorom, dbanie o zlewy z granitu nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie jest to trudne, ale… wymaga systematyczności. I o tym głównie należy pamiętać.

Najważniejsza systematyczność

Zlewozmywaki granitowe nie są zbyt wymagające i nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Wystarczy im minimalna pielęgnacja, która zapewni wieloletnie użytkowanie i ładny wygląd. Należy czyścić zlewozmywak regularnie ciepłą wodą z płynem do mycia. To wszystko! Jeśli zdarzą się zabrudzenia z kawy czy herbaty, wówczas czyścimy je tak szybko, jak się tylko da. Wystarczy gorąca woda i płyn do mycia naczyń. W przypadku naprawdę mocnych zabrudzeń atramentem, np. olejem muszą być one usunięte natychmiast przy pomocy alkoholu. A co z osadzającym się kamieniem? Bo przecież ten prędzej czy później może się pojawić. Kamień należy używać przy pomocy rozcieńczonych kwasów, tj. woda z octem.

O czym musimy pamiętać?

Zlewozmywaki granitowe czyścimy na bieżąco. Można to robić codziennie wieczorem. Wówczas nie dopuścimy do większych zabrudzeń, które później mogłyby sprawić kłopot. Tak jak zostało wspomniane wcześniej – wystarczy zwykły płyn do naczyń. Żadne drogie specyfiki nie są potrzebne. No chyba, że będziemy mieć do czynienia z jakimś „grubszym” zabrudzeniem, wtedy przyda się coś profesjonalnego. Mocno zabrudzonemu zlewozmywakowi granitowemu pomogą mleczka z bardzo drobnym granulatem, jednak pod żadnym pozorem nie używajmy wybielaczy czy substancji żrących. Uporczywych plam pomoże pozbyć się również ściereczka nasączona denaturatem.

Do czyszczenia zlewu granitowego powinniśmy używać delikatnej ściereczki lub gąbki, a zdecydowanie zaniechać mycia zlewozmywaka za pomocą drucianych gąbek.

Po umyciu zlewozmywaka należy go spłukać ciepłą wodą, a następnie wytrzeć suchą ściereczką bądź ręcznikiem papierowych. Chodzi o to, aby na powierzchni zlewu nie powstały zacieki z wody, które mogłyby wpływać na jego estetykę. Jeśli chcemy, aby nasz zlew lśnił na potęgę, możemy natłuścić go olejem jadalnym.