jak skutecznie posprzątać kuchnię

Każdy z nas raz w tygodniu (zazwyczaj w sobotę) podwija rękawy i zabiera się za gruntowne porządki. Nie wiem jak wam, ale mi najwięcej trudności sprawia posprzątanie kuchni. Wszystko inne idzie raczej gładko. Może dlatego, że w kuchni gromadzimy najwięcej potrzebnych nam sprzętów, gadżetów i bibelotów. Są sprzęty kuchenne, zlewozmywak, piekarnik i cała reszta dobrodziejstwa. Jak całość utrzymać w ryzach i sprawnie posprzątać kuchnię? O tym poniżej. 

Od czego by tu zacząć?

Zawsze, ale to absolutnie zawsze sprzątnie rozpoczynamy od samej góry. Jeśli macie ochotę na przetarcie sufity, to właśnie on powinien być na pierwszym miejscu. Później lampa, wiszące szafki i ewentualnie to, co w szafkach się znajduje. Następnie przechodzimy do szafek, które znajdują się na najniższym poziomie: wycieramy półki i układamy talerze, garnki oraz sprzęty. To idealna okazja do przejrzenia zastawy, sprawdzenia czy naczynia nie są pęknięte, itp.

Przegląd produktów spożywczych

Sprzątanie szafek to świetna okazja, aby zapoznać się z ich zawartością. Raz na jakiś czas warto zweryfikować datę przydatności produktów spożywczych tak, żeby później nie było niespodzianek. Przeterminowane produkty od razu wyrzucamy i uzupełniamy pojemniki do przechowywania najczęściej używanych artykułów. Przy okazji przeglądamy czy niektóre z nich się kończą, musimy coś dokupić lub zjeść w pierwszej kolejności.

Sprzęt kuchenny

W kuchni oprócz szafek czy lamp czekają na nas także sprzęty, których codziennie używamy. Ekspres do kawy, toster, mikrofalówka, blender. Nawet jeśli czyścimy je po użyciu, to jednak raz w tygodniu warto gruntownie je odświeżyć. W końcu prze ten cały tydzień mogły się zakurzyć i przez to nie wyglądają zbyt atrakcyjnie.

Zlewozmywak

Zlewozmywak powinien być zawsze utrzymany w nienagannej czystości. Jednakże raz w tygodniu warto zająć się nim uważniej. Co zrobić ze zlewem aby go odświeżyć? Na początek go zamykamy i zasypujemy szklanką sody oczyszczonej i zalewamy szklanką octu. Pozostawiamy na kilka minut, a następnie spłukujemy wrzącą wodą. Przy okazji możemy także odświeżyć czajnik poprzez zagotowanie w nim kilkukrotnie wody z octem, a następnie kolejne 3 razy czystej wody.

Kuchenka

Większość z nas myje kuchenkę na bieżąco. Ale podczas dokładniejszych porządków warto zająć się nią uważniej. Dokładnie czyścimy piekarnik i wycieramy go do sucha. Wyczyśćmy trudno dostępne miejsca oraz palniki.