Nie w każdym mieszkaniu jest osobna jadalnia. Czasem znalezienie wygodnego miejsca do spożywania posiłków jest nie lada wyzwaniem. Rozwiązań jest jednak sporo, nawet do wykorzystania na małych przestrzeniach.

W nowych mieszkaniach dominują dość przestronne pokoje dzienne z aneksem kuchennym. Przy takim układzie kąt jadalny można wydzielić na przykład kuchenną wyspą, stanowiącą niepisaną przegrodę pomiędzy kuchnią a salonem. Wyspa może być spełniać dwie funkcje: od strony kuchni stanowi dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków, od strony pokoju dziennego jest miejscem do jedzenia. By była wygodna z obu stron, musi być odpowiednio wysoka – dlatego kąt jadalny przy wyspie zamiast krzeseł na ogół ma wyższe stołki. Całość można bardzo ciekawie zaaranżować, wykorzystując najróżniejsze materiały, kolory czy oświetlenie. Kąt jadalny o barowym charakterze bardzo dobrze pasuje do nowoczesnych wnętrz.

wyspa w kuchni

Source: Uploaded by user via Lovely Clusters on Pinterest

W przypadku gdy kuchnia jest wydzielona, ale niewielka, jadalnię najlepiej wydzielić w części pokoju dziennego. Wystarczy wygospodarować niewielki kąt, na przykład w rogu pomieszczenia. Najlepszym wyborem będzie rozkładany, kwadratowy stół. Na co dzień bez problemu zje przy nim obiad nawet czteroosobowa rodzina, a w razie konieczności – przy okazji wizyty rodziny lub przyjaciół czy podczas rodzinnego zjazdu z okazji świąt – stół można przesunąć i rozłożyć tak, by wszyscy się przy nim zmieścili.

stół w jadalni

Source: houzz.com via Lovely Clusters on Pinterest

Warto przeczytać także Modne oświetlenie nad stołem jadalnianym