Codzienne przygotowywanie posiłków bardzo często wiąże się z uciążliwymi zapachami. Bo czy przyjemnie pachnie gotowany kalafior, brokuł lub brukselka? Zdecydowanie nie. Jedynym ratunkiem, aby uwolnić się od skutków ubocznych gotowania jest okap. Odpowiednio dobrany nie tylko oczyści powietrze z oparów powstałych podczas gotowania, ale także usunie nadmiar wilgoci. Wybór właściwego okapu nie jest wcale taki prosty, jak się wydaje. Dobrze jest uwzględnić konkretny model już na etapie planowania kuchennej zabudowy tak, aby później nie było żadnych niespodzianek.

Do wyboru, do koloru

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka modeli okapów. Niektóre z nich cechują się niewielkimi wymiarami, przez co doskonale wpisują się w kuchnie o małych gabarytach. Inne z kolei stworzone są z myślą o kuchniach dużych i przestronnych. Bardzo popularne są okapy przyścienne, wyspowe, teleskopowe, narożne, blatowe i uchylne. Coraz większym zainteresowaniem, głównie ze względu na dużą funkcjonalność i estetyczne walory cieszy się także okap podszafkowy. Dziś na tapetę weźmiemy 3 rodzaje okapów – te, które są najbardziej popularne i najczęściej wybierane.

 Okap podszafkowy

Główną zaletą okapów podszafkowych są niewielkie rozmiary, dzięki czemu tego typu okapy świetnie sprawdzają się w małych kuchniach, w których każdy wolny centymetr jest na wagę złota. Okapy podszafkowe są bardzo dyskretne, a jednocześnie dobrze wywiązują się ze swojej roli. Zazwyczaj minimalistyczne w formie, dyskretnie dopełniają aranżację kuchni, nie zaburzając jej charakteru.

Okap teleskopowy

Okapy teleskopowe to urządzenia stworzone do zabudowy. Można je montować w zabudowie szafki lub u jej dołu. Głównym ich mechanizmem oraz powierzchnią pochłaniającą jest dno szafki kuchennej. Dodatkowym elementem konstrukcji jest ruchoma „szuflada”, której wysunięcie powoduje zwiększenie powierzchni pochłaniającej, uruchomienie urządzenia i oświetlenia zamontowanego w okapie. Okapy teleskopowe należą do urządzeń wydajnych i funkcjonalnych jednocześnie.

 Okap blatowy

Okapy blatowe montowane są zazwyczaj do tej samej powierzchni, na której znajduje się płyta grzewcza. Nad nią utrzymywane jest przy pomocy specjalnego ramienia. Główną zaletą okapów blatowych jest oryginalny i bardzo nowoczesny design, który idealnie wpisuje się w kuchnie zaaranżowane nowocześnie.