farba do malowania kuchni

kolorowa kuchnia

Nawet jeśli nasza kuchnia wydaje nam się teraz spełnieniem marzeń, to prędzej czy później nastanie taka chwila, że zechcemy coś w niej zmienić. Może zapragniemy wnieść do niej więcej koloru? Kolor to zawsze dobre rozwiązanie, aby w prosty sposób zmienić charakter kuchni lub dodać wnętrzu pazura.

Jaki kolor wybrać?

Ogólna zasada jest prosta: im mniejsza kuchnia tym jaśniejsze powinny być barwy tak, aby optycznie powiększyły wnętrze. W dużej i przestronnej kuchni można pozwolić sobie na więcej. Jasne kolory pozwolą też rozjaśnić ciemną kuchnię bez okna, pozbawioną dopływu naturalnego światła. Ale oczywiście to tylko reguła, którą zawsze można ominąć.

Decydując się na kolorową kuchnię należy pamiętać, że będzie ona mniej neutralna niż np. kuchnia biała. Ale jeśli już zdecydujemy się na kolor, to czym powinniśmy się kierować przy jego wyborze? Jeśli zechcemy „ukryć” kuchnię w strefie dziennej – wtedy warto ją zgrać z kolorystyką całego wnętrza. Jeśli chcemy wyeksponować wnętrze – wówczas powinniśmy użyć odmiennych barw niż dominujące w pomieszczeniu. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza jeśli kuchnia jest częścią salonu lub jest otwarta na pokój dzienny. Dla osób, którym biała kuchnia wydaje się zbyt monotonna, a boją się ciemnych i mocnych barw, najlepszym wyjściem będą pastele. Można też wybrać jeden kolor i zastosować go w kuchni w różnych odcieniach. Na pewno da to fajny efekt wizualny. Można też zdecydować się na jeden dominujący kolor i przełamać do dodatkami w innych odcieniach. Przykładowo: bazą niech będzie żółty, który przełamiemy przy pomocy zielonych, pomarańczowych i czerwonych dodatków w postaci mebli, sprzętu AGD lub innych gadżetów. Możemy też pozostać przy białych ścianach, na tle których wyeksponujemy kolorowe meble, sprzęt i dodatki.

Zanim wybierzemy konkretne kolory…

W pomieszczeniach klasycznych, umeblowanych ciężkimi mieszczańskimi sprzętami, nasycony kolor może podkreślać stylowy wystrój. Pastele z kolei dodadzą kuchni lekkości. Wnętrza nowoczesne dobrze prezentują się w zestawieniach kontrastowych typu biel i czerń, biel i czerwień. Eklektyzm lubi pastele oraz kolory ziemi, które pomagają spełniać marzenia o domowym azylu.