Urządzanie kuchni nie należy do rzeczy najprostszych, gdyż to pomieszczenie musi być przede wszystkim funkcjonalne. Nie znaczy to jednak, że nie może ona być jednocześnie ładna. Jeśli szczęśliwie posiadasz ogromną kuchnię, a przy tym masz romantyczną duszę, poszukaj inspiracji na południu Francji, a konkretnie w Prowansji.

kuchnia w stylu prowansalskim

Source: countryliving.com via The Stylish on Pinterest

      Pierwszymi skojarzeniami z Prowansją, które mi się nasuwają są zioła, lawenda i piękne krajobrazy. O tym wszystkim warto pamiętać przy urządzaniu kuchni w stylu prowansalskim. Jeśli nie jesteś miłośnikiem jasnych kolorów, ten styl nie do końca może ci się spodobać, gdyż ciepłe barwy dominują w stylu z południa Francji. Meble kuchenne powinny być jasne i wykonane ze starego, lub specjalnie postarzonego drewna.

       Wnętrze w stylu prowansalskim budują przede wszystkim odpowiednie dodatki, czyli kolorowa ceramika(głównie żółta, zielona, biała i niebieska), żywe zioła w doniczkach, a także dekoracje w stylu retro, takie jak postarzane tabliczki, czy stara waga. Warto również umieszczać w kuchni pączki lawendy, lub dekoracyjne serduszka nią wypełnione. Wizytówką Prowansji są też efektowne, kolorowe tkaniny, o których warto pamiętać podczas urządzania wnętrza w tym właśnie stylu.

       Jeśli chodzi o umeblowanie, to znakiem rozpoznawczym stylu prowansalskiego jest wyspa kuchenna, nad którą swobodnie będą zwisać patelnie i garnki. Można zrezygnować też z górnych szafek i zastąpić je półkami, na których poustawiamy opisywane wyżej elementy dekoracyjne.

kuchnia z wyspą

Source: inspirationgreen.com via TriciaRose Rough Linen on Pinterest

       Charakterystyczna dla tego stylu jest w ogóle pewna nonszalancja. Wchodząc do kuchni w stylu prowansalskim powinno się mieć wrażenie, że każdy element znalazł się tam przypadkowo, czego jednak nie należy mylić z chaosem. To nie musi być wnętrze idealne. Wręcz przeciwnie – musi żyć własnym życiem, być przytulne i swojskie. Takie jak Prowansja.

        Jeśli przypadł Ci do gustu styl z południowego regionu Francji, z pewnością spodobają ci się zdjęcia kuchni urządzonych w tym stylu. Może odnajdziesz w nich inspiracje dla swojej kuchni?