Nowoczesny czajnik elektryczny DeLonghi
Nowoczesny czajnik elektryczny DeLonghi

Czajnik elektryczny to gadżet, który śmiało wyparł tradycyjny czajnik z gwizdkiem. Taki czajnik świetnie wygląda, fajnie dopełnia aranżację kuchni, a także jest bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu i szybko podgrzewa wodę na kawę czy herbatę. Na co zwrócić uwagę kupując czajnik elektryczny? Przede wszystkim musimy pamiętać, że dobry czajnik to urządzenie energooszczędne, ciche, a jednocześnie piękne i estetyczne.

Pojemność czajnika

Idealny czajnik elektryczny powinien być dostosowany do naszych potrzeb. Producenci oferują czajniki od 0,4 do nawet 3 litrów. Jeśli przeważnie gotujemy wodę dla 1 lub 2 osób warto kupić te małe modele. Dla rodzin do 5 osób optymalne są czajniki do 1,7 litra. Dla większej ilości osób warto kupić pojemniejsze naczynie. Odpowiednio dobrana pojemność czajnika jest sprzymierzeńcem oszczędnego gotowania wody w takiej ilości jaka będzie nam potrzebna.

Materiał

Wbrew pozorom materiał, z jakiego wykonany jest czajnik elektryczny, ma bardzo duży wpływ na komfort jego użytkowania, szybkość gotowania, długość utrzymywania temperatury i… smak wody! Dobrym wyborem są na pewno modele wykonane ze stali szlachetnej. Dość długo utrzymują temperaturę zagotowanej wody i rzadko się psują. Godnymi polecenia są też czajniki ceramiczne. Woda w nich ugotowana ma dobry smak, a ponadto takie czajniki są prawie bezawaryjne. Niestety, mają też i swoją wadę – dość łatwo je uszkodzić, zarysować czy stłuc. Elegancko na pewno prezentują się czajniki ze szkła hartowanego. Są lekkie i piękne, ale niosą za sobą ryzyko poparzenia się. Niestety są też stosunkowo drogie.

Czajnik z kolekcji śniadaniowej SCULTURA DeLonghi
Czajnik z kolekcji śniadaniowej SCULTURA DeLonghi

Rodzaj grzałki

W obecnie dostępnych na rynku czajnikach można spotkać dwa rodzaje grzałek: spiralne i płytowe. Spiralne są już coraz rzadziej stosowane ze względu na fakt, że szybciej osiada na nich kamień. Płytowe grzałki są o wiele bardziej praktyczne, łatwiej można usuwać z nich kamień, który stosunkowo trudno się na nich osadza.

Przydatne funkcje

Nowoczesny czajnik elektryczny powinien być inteligentnym rozwiązaniem w naszych kuchniach. Dobrze jeśli taki czajnik będzie posiadał lampkę kontrolną informującą nas o włączonym urządzeniu oraz wskaźnik poziomu wody umożliwiający określenie ilości gotowanej wody. Genialnym bajerem jest filtr antywapienny, który zatrzymuje wszelkie osady. Fajną opcją jest też obrotowa podstawa zapewniająca pełną swobodę użytkowania czajnika. Idealny czajnik elektryczny powinien posiadać również zabezpieczenie przed uruchomieniem bez wody czy automatyczne wyłączenie przy zdejmowaniu czajnika z podstawy. Fajnie, jeśli będzie też efektownie wyglądał. Elegancki design czajnika wspaniale dopełnia aranżację kuchni i doda jej wyjątkowego smaczku.