pinterest
pinterest

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez zlewozmywaka. I mimo, że nie wszystkim kojarzy się on dobrze (głównie przez fakt konieczności zmywania naczyń), to jednak wciąż jest niezbędnym elementem wyposażenia. Co ciekawe, odpowiednio dobrany może pełnić dwie funkcje jednocześnie: praktyczną i ozdobną. Co więcej, przemyślany wybór zlewozmywaka ułatwi przygotowywanie codziennych posiłków, a także zapewni optymalne warunki higieniczne w trakcie gotowania.

Wybór właściwego zlewu może przysporzyć więcej problemów, niż nam się to wydaje. Współczesne zlewy różnią się między sobą nie tylko materiałem, z jakiego są wykonane, ale także kształtem, kolorem i sposobem montażu. Obecnie do wyboru mamy zlewy ze stali, ceramiki, kompozytów, montowane na blacie i pod nim, podłużne, okrągłe i kwadratowe, białe, czarne, srebrne i grafitowe. Do wyboru mamy również zlewy z deską lub ociekaczem…

Zlew ze stali nierdzewnej i szlachetnej…

Nadal najchętniej kupowanymi zlewozmywakami pozostają te wykonane ze stali nierdzewnej lub szlachetnej. Po pierwsze są one jednymi z najtańszych. Po drugie, łatwo dopasować je do każdego wnętrza, bez względu na styl aranżacji. Stal szlachetna jest także łatwa do czyszczenia. Bez problemów usuwa się z niej zabrudzenia i florę bakteryjną. Do najpopularniejszych zlewów zalicza się te z wykończeniem gładkim. I mimo, że prezentują się one bardzo okazale, to jednak w przypadku dużej używalności, mogą na swej powierzchni pozostawiać zacieki i zadrapania. Dużo bardziej praktyczne są zlewy z wykończeniem szczotkowanym. W przeciwieństwie do gładkich, nie wymagają szczególnej pielęgnacji i są proste w utrzymaniu perfekcyjnej czystości.

zlewozmywak ze stali
źródło: pinterest
zlew ze stali nierdzewnej
źródło: pinterest
zlew ze stali szlachetnej
źródło: pinterest

Zlewozmywaki z granitu…

Nieco droższą alternatywą dla modeli ze stali są modele wykonane z eleganckiego granitu. Nie tylko wyglądają bardzo efektownie i luksusowo, ale także nie są wymagające w codziennej pielęgnacji. Zlewozmywak granitowy jest odporny na odbarwienia i uderzenia, a także działanie wysokiej temperatury i substancji chemicznych. Taki zlew nie ulega pęknięciom i zarysowaniom. Niestety, za zlewozmywak granitowy trzeba zapłacić sporo, bo od 500zł do kilku tysięcy.

zlew z granitu
źródło: pinterest
zlew granitowy
źródło: pinterest
zlew z kamienia
źródło: pinterest

Zlewozmywaki z ceramiki…

Zlewozmywaki ceramiczne są odporne na zadrapania, odbarwienia i uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie wysokich temperatur. Na tego typu zlewie można nawet kroić, a i tak nie ulegnie on uszkodzeniu. Ceramiczne modele wyglądają bardzo efektownie i podnoszą prestiż pomieszczenia. Jedyną ich wadą może być wycieranie się koloru.

zlewozmywaki ceramiczne
źródło: pinterest
zlew z ceramiki
źródło: pinterest
http://www.pinterest.com/pin/121104677449446898/
http://www.pinterest.com/pin/121104677449446898/

Zlewozmywaki z emalii…

Mimo, że powoli zaczynają wychodzić z mody, to jednak wciąż posiadają pokaźne grono amatorów. Zlewy emaliowane łatwo utrzymać w czystości. Poza tym nie widać na nich żadnych zacieków. Niestety, tego typu zlewy dość szybko matowieją i rysują się. Są także mało odporne na uderzenia i uszkodzenia.

zlew z emalii
źródło: pinterest
zlew emaliowany
źródło: pinterest
zlewozmywaki dwukomorowe
źródło: pinterest

Liczba komór…

Bardzo ważną kwestią przy wyborze zlewozmywaka idealnego jest określenie liczby komór. Na rynku funkcjonują modele jednokomorowe, półtora komorowe, dwukomorowe, a nawet i dwu i pół komorowe. Jeśli w kuchni znajduje się zmywarka lub w mieszkaniu poza nami samymi nie zamieszkuje nikt inny, to oczywiście wybór powinien paść na zlew jednokomorowy, który śmiało wystarczy do zrealizowania podstawowych czynności. Jeśli zaś mieszkanie zamieszkuje duża rodzina lub naczynia zmywa się głównie ręcznie, wybór powinien paść na model dwu komorowy z dodatkowym ociekaczem. W przypadku kuchni o dość pokaźnej powierzchni, polecane są zlewy dwu i pół komorowe.

Sposób montażu…

Kolejną ważną kwestią jest sposób montażu zlewozmywaku. Do wyboru mamy zarówno zlewy wpuszczane w blat, które podnoszą walory estetyczne wnętrza, jak i nakładane na szafkę, które są idealnym rozwiązaniem do małych kuchni. Jeśli chodzi o te drugie, to do ich zamontowania konieczna jest osobna szafka bez blatu, w którym ulokowany zostanie zlew. Co do modeli wbudowanych, to mogą być one śmiało montowane w istniejące już blaty, w których wycina się otwory. Warto w tym miejscu podkreślić, że modele wpuszczane w blat dają o wiele więcej możliwości, niż te nakładane na szafkę. Dzięki jednolitej powierzchni blatu, komory zlewu (nawet o różnych kształtach) można łączyć w dowolny sposób, tym samym osiągając ciekawe efekty wizualne.

Kształt…

Co do kształtu zlewozmywaka to oczywiście najbardziej popularny wciąż pozostaje kwadrat i prostokąt. Jednakże projektanci coraz śmielej wprowadzają do obiegu zlewy o nowych wzorach: koła, owalu lub trapezu. Efektownym rozwiązaniem są zlewy w kształcie litery L. Co do kolorów, to biel jest coraz częściej wypierana przez różne odcienie szarości oraz czerni. Nowością są również zlewy w zdecydowanych barwach, które doskonale wpisują się we wnętrza awangardowe, nowoczesne.

W poszukiwaniach zlewozmywaków do kuchni warto zajrzeć na stronę NOMI. Znajdziecie tam bogatą gamę zlewów w rozmaitym wydaniu (zobacz zlewozmywaki NOMI)

Polecamy: Jak skutecznie czyścić zlewozmywak