Mała kuchnia = duży problem? Niekoniecznie. Wystarczy tylko wszystko odpowiednio zaplanować, rozplanować i po kłopocie. Dziś w roli głównej wystąpi kuchnia w bloku. Przyjęło się, że taka kuchnia w bloku jest mała, niepraktyczna, wąska, zamknięta, często z małym oknem… za małym. Mimo, że jest trochę wymagająca, to jednak może być piękna i funkcjonalna. Na zagospodarowanie trudnej przestrzeni potrzebny jest dobry pomysł.
Sezamie otwórz się
Jeśli kuchnia w bloku jest naprawdę bardzo mała, warto zastanowić się nad otwarciem jej na jadalnię albo salon. Zatarcie granicy między sąsiadującym z małą kuchnią pomieszczeniem to najbardziej oczywisty sposób powiększenia jej przestrzeni.
O meblach słów kilka
Każdy Wam to powie, że w małych kuchniach najlepiej sprawdzą się meble o jasnych i połyskujących frontach. Wnętrza stylizowane polubią subtelne, drewniane drzwiczki z przeszkleniami, a pomieszczenia nowoczesne – bryły minimalistyczne, najlepiej o połyskliwej powierzchni, która świetnie odbija światło. Kuchnia w bloku jest zazwyczaj dłuższa niż szersza, przez co bywa zbyt wąska. W takiej wąskiej kuchni najlepszym rozwiązaniem będzie szereg szafek zawieszonych i ustawionych wyłącznie po jednej stronie. Kuchnie o kształcie prostokąta chętnie przyjmą meble ustawione w kształcie litery L. Pomieszczenia o metrażu mniejszym niż 4m² pokochają szafki o przesuwanych drzwiczkach lub wygodne modele żaluzjowe.

Gdy nie ma miejsca na stół
Mała kuchnia w bloku nie przyjmie klasycznego, dużego stołu na kilkanaście osób. Przyjmie za to niewielki stolik pomocniczy lub wygodny ruchomy blat, przytwierdzany do ściany. Sprytny pulpit można rozkładać jedynie na czas posiłków, a gdy nie jest potrzebny – składać, żeby nie przeszkadzał. Za stół może posłużyć również wygodny barek zamontowany na wysokości kuchennych szafek. Jeżeli w Twojej kuchni jest okno, zamień parapet w niebanalny barowy kontuar. Nie dość, że wnętrze zyska na designie, to na dodatek domownicy zyskają na funkcjonalności wnętrza.
Funkcjonalna zabudowa
W funkcjonalnej, a więc mądrze przemyślanej zabudowie, swoje miejsce znajdą lodówka i mikrofalówka. Jeżeli wolisz mieć wszystko pod ręką, postaw na ciąg głębokich szafek, a na przeciwległej ścianie zawieś praktyczne półki. Warto postawić tam kubki, talerzyki czy pojemniki na sypkie produkty. Dzięki takiemu zabiegowi kuchnia nie będzie przytłoczona.
Z czego zrezygnować, a na co postawić?
W małej kuchni, każdy detal wymaga przemyślenia. I tak np. zlew dwukomorowy, który zajmuje dość dużo miejsca, warto zamienić na mniejszą – jednokomorową wersję. Małe wnętrze polubi kuchenkę dwupalnikową i nowoczesny szybkowar, który po użyciu schowasz do jednej z szafek. Unikaj stawiania wszystkiego na blatach. To bardzo przytłacza wnętrze. Dobrze jest wyposażyć kuchnię w niewielkie półki na przyprawy i inne gadżety, których najczęściej używacie.