źródło: pinterest
źródło: pinterest

Marzą się Wam mocniejsze kolory ścian w kuchni? Sięgnijcie po nie! Przecież nikt nie powiedział, że całe życie musicie funkcjonować w sterylnie białych ścianach lub ścianach pomalowanych w barwach neutralnych, zachowawczych, tak zwanych – bezpiecznych. Eksperymentowanie z mocnymi kolorami jest nie tylko przyjemne, ale także orzeźwiające. Od jakiegoś czasu jest także szalenie modne. Kuchnie pomalowane farbami w mocnych odcieniach to numer jeden w aranżacji wnętrz!

Myślicie, że mocne kolory to nie dla Was? Przekonajcie się, że tak nie jest. Zacznijcie od pomalowania jednej ściany w mocniejszym, niż dotychczas odcieniu, a szybko zobaczycie, jak dużo pozytywnej energii ten kolor wprowadzi do wnętrza. Pierwsze kolory mogą być bardziej nieśmiałe: żółć, błękit, róż. Z czasem na pewno przekonacie się do kolorów typu pomarańcz, mocny fiolet, chaber czy fuksja. Barwy te wyglądają w kuchni genialnie. Zwykłe z pozoru wnętrza, zamieniają w prawdziwe designerskie perełki.

Mocne kolory far – jak je dobrać do wnętrza

Oczywiście kolor farby powinien współgrać z naszymi indywidualnymi upodobaniami. Wybierając nowy kolor, warto również wziąć pod uwagę psychologiczne i optyczne właściwości kolorów. Biorąc pod uwagę fakt, że kuchnia powinna być miejscem, które zachęca do wspólnego spożywania posiłków, dobrze jest wybrać do niej kolory, które pobudzają apetyt. Tak działają nasycone barwy ciepłe. Czerwony kolor farby to barwa ognia, która działa pobudzająco, podniecająco, zwiększa aktywność, inspiruje, wprowadza w dobry nastrój. Czerwień wzmaga również apetyt, dlatego też w krajach Dalekiego Wschodu, gdzie symbolika kolorów ma ogromne znaczenie, chętnie stosowany jest w restauracjach i jadalniach. Osoby, które chcą poskromić apetyt, powinny postawić na niebieskie ściany.

źródło: pinterest
źródło: pinterest
źródło: pinterest
źródło: pinterest
źródło: pinterest
źródło: pinterest
źródło: pinterest
źródło: pinterest

Intensywne kolory ścian – intensywne dodatki

Do ścian w intensywnych kolorach dobrze jest dobierać nie mniej wyraziste tkaniny dekoracyjne, Dzięki temu zachowamy równowagę w aranżacji wnętrza. I tak np. mocno niebieskie ściany będą świetnie współgrać z czerwonymi i żółtymi dodatkami. Ściany pomalowane na fioletowo, będą dobrze komponować się z dodatkami w odcieniach błękitu lub limonki. Czerwień ścian fajnie dogada się z dodatkami w odcieniach bieli i czerni. Poza tym czarne dodatki wniosą do wnętrza nutkę elegancji i wyrafinowania.

Jeśli boicie się eksperymentowania na własną rękę, pamiętajcie, że najbezpieczniejsze są połączenia monochromatyczne, czyli różne tony tego samego koloru. Nawet przy zastosowaniu nasyconych barw dają wrażenie spokoju w aranżacji mieszkania, np. oranż, amarant i czerwień.

źródło: pinterest
źródło: pinterest
źródło: pinterest
źródło: pinterest

Polecamy także W roli głównej: wyspa kuchenna