źródło: pinterest
źródło: pinterest

Zlew kuchenny – niby błaha rzecz, a potrafi spędzić sen z powiek. Jego wybór nie do końca jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zlewozmywaków. Mamy zlewy stalowe i emaliowane. Mamy zlewy kompozytowe i ceramiczne. I to właśnie tym ostatnim przyjrzymy się dziś z bliska. Są bowiem osoby, które twierdzą, że zlewy ceramiczne są najlepsze z najlepszych. Ile w tym prawdy?

Zalety zlewów ceramicznych

Zlewozmywaki ceramiczne wytwarza się z gliny wypalanej w temperaturze około 1500 stopni Celsjusza. Dzięki temu, że materiał ten cechuje się dość dużą gęstością, gotowe zlewozmywaki ceramiczne są bardzo twarde. Cecha ta czyni je niezwykle odpornymi na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich temperatur, zarysowania, itp. Zlewom ceramicznym niestraszne ciężkie garnki – nawet te upuszczone z dużej wysokości. Nie straszne im rany po nożach. Co niektórzy twierdzą, że po zlewach ceramicznych można kroić niczym po desce do krojenia, a im i tak nie stanie się żadna krzywda.

Dużą zaletą zlewów ceramicznych jest także łatwość utrzymania ich w czystości i całkowita odporność na przebarwienia lub odbarwienia. W przeciwieństwie chociażby do zlewów wykonanych ze stali, na modelach ceramicznych nie widać zacieków i smug. Nie osadza się na nich także kamień, który tak bardzo szpeci kuchenny sprzęt. Zlewy ceramiczne nie wymagają specjalnego podejścia. Wystarczą zwykłe środki czystości, aby zlew lśnił jak nowy.

Jeżeli chodzi o stronę wizualną lub estetyczną (jak kto woli) to trzeba przyznać, że zlewy ceramiczne są na tyle uniwersalne, że bez problemu wpisują się we wnętrza klasyczne i nowoczesne. Świetnie odnajdują się także w kuchniach stylizowanych. Ładnie wyglądają zarówno w kuchni urządzonej w stylu prowansalskim, skandynawskim, jak i glamour. I mimo, że większość dostępnych na rynku modeli utrzymana jest w kolorze białym, to jednak niektórzy producenci wykonują zlewy ceramiczne w kolorze.

Wady zlewów ceramicznych

Za główną wadę modeli ceramicznych uznaje się ich cenę. Niestety jest ona o wiele wyższa, aniżeli cena zlewów stalowych czy kompozytowych. Cóż… akurat w tym przypadku za jakość trzeba słono zapłacić. Jest to jednak inwestycja na długie lata, patrząc na wszystkie zalety zlewozmywaków ceramicznych.

Niektórzy za wadę modeli ceramicznych uznają ich wagę. To fakt – zlewy ceramiczne są ciężkie, przez co ich transport i późniejszy montaż może być nieco kłopotliwy.

Minusem dla niektórych jest także to, że większość modeli ceramicznych nie posiada ociekacza na mokre naczynia.