Jasna kuchnia (pinterest)
Jasna kuchnia (pinterest)

To, że kuchnia jest sercem domu, wie chyba każdy. To, że to serce powinno tęsknić życiem, również jest nam nieobce. Wbrew pozorom stworzenie przytulnego wnętrza, w którym będzie chciało spędzać się czas nie jest takie proste. Nie wystarczą tylko stylowe meble, najlepszy sprzęt AGD, czy gustowne dodatki. Głównym elementem mającym istotny wpływ na atmosferę w kuchni jest światło.

Duże ilości światła czynią z kuchni miejsce przyjazne dla domowników. W odpowiednio oświetlonej kuchni nie tylko jedzenie smakuje lepiej, ale i gotowanie. Nawet plotki z przyjaciółką mają inny wymiar. Jak uzyskać efekt jasnej i dobrze doświetlonej kuchni? Poniżej znajdziecie kilka propozycji.

1. Duże okno

Prawdziwym szczęściem jest posiadanie w kuchni dużego okna, przez które wpada naturalne światło. Niestety nie każdy ma ten przywilej. Jeśli tak, jak ja dysponujecie niewielkim oknem we własnej kuchni, postarajcie się wydobyć z niego jak najwięcej. Co to oznacza? Zamiast grubych i ciężkich firan, proponuję wam lekkie firanki tzw. makarony. Zamiast rolet z grubych materiałów, które nie przepuszczają ani grama światła, sięgnijcie po rolety ze zwiewnych i maksymalnie przezroczystych tkanin.

2. Jasna podłoga

Jeśli chcecie, aby wasza kuchnia wydawała się jaśniejsza, niż jest w rzeczywistości, zadbajcie o jasną podłogę. Nic tak nie rozjaśnia wnętrza, jak podłoga utrzymana w jasnej kolorystyce. Bez względu na to, czy na podłodze gości kamień, drewno, czy panele, powinna być ona jak najjaśniejsza. Idealnymi kolorami będą na pewno jasne odcienie beżu i wanilii. Dobrze sprawdzą się też wanilie i czysta biel.

3. Jasne ściany

Ściany, podobnie z resztą jak podłoga, idealnie kształtują przestrzeń. Te pomalowane na jasno nie tylko doświetlą wnętrze, ale także optycznie je powiększą. Pastelowe farby pozwolą wam wyczarować kuchnię przyjazną i niezwykle przyjemną. Dobrym, a jednocześnie ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie na ścianie kuchni szyby, która jak nic innego cudownie odbija światło. Jeśli zamiast farby, zdecydujecie się na płytki, pamiętajcie by wybrać te w jasnych odcieniach. Im będą mniej wzorzyste, tym lepiej. Im bardziej będą błyszczące, tym więcej światła będą odbijać.

4. Meble

Mówi się, że meble kuchenne „robią” wnętrze i jest w tym sporo racji. Wnętrza małe nie lubią mebli zbyt strojnych i ciemnych. Dobrze za to czują się w towarzystwie jasnych i połyskujących mebli o prostych formach. Oczywiście im jaśniejsze one będą, tym lepiej. Ciemne fronty szafek może i prezentują się szykownie, ale przytłaczają małe wnętrze. Pochłaniają też duże ilości światła. Tak więc jeśli nie dysponujecie dużą kuchnią, lepiej z nich zrezygnujcie. Aby jasne meble nie wyglądały zbyt mdło, wystarczy przełamać je kolorowymi akcentami w postaci dodatków i gadżetów.

5. Lampy

Istotnym elementem wpływającym na kuchenną atmosferę jest światło sztuczne. Jego źródłem są lampy kuchenne. Oczywiście najważniejsza jest lampa sufitowa, która powinna być umieszczona nad stołem kuchennym. Nie mniej ważną rolę odgrywają także małe lampki (halogenki) punktowo rozmieszczone w suficie, wnękach lub meblowych witrynkach. Delikatne światło, jakie dają tworzy cudowną atmosferę.