pinterest
pinterest

Aranżacja kuchni to dla każdej pani domu sprawa niezwykle ważna. Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia kuchni jest zlew. Spełnia on tak samo ważną rolę, jak lodówka, czy kuchenka gazowa, dlatego też przy jego wyborze warto zastanowić się dłuższą chwilę. Wybór zlewozmywaka nie może być przypadkowy. W końcu to właśnie w nim będziemy zmywać naczynia po codziennych biesiadach, jak również przygotowywać posiłki dla całej rodziny i znajomych. Współczesny rynek oferuje nam różnego rodzaju zlewy, nie tylko wykonane z różnorodnych materiałów, ale także w rozmaitych kształtach i kolorach. Już od samego patrzenia na nie, może zakręcić się w głowie. O ile wybór kształtu zlewu nie spędza nam snu z powiek, o tyle już większym problemem jest wybór materiału, z jakiego nasz zlew będzie wykonany.

Najczęściej na rynku spotyka się dwa rodzaje zlewów – kamienne i stalowe. Oba materiały mają swoje plusy i swoje minusy. Oba są mniej lub bardziej funkcjonalne, łatwe w utrzymaniu czystości lub mniej lub bardziej okazałe. Który zlew zatem wybrać?

Poniżej krótka charakterystyczna obydwu zlewozmywaków…

Zlew granitowy

Zlew granitowy (źródło: www.zlewozmywaki-prestige-kuchen.pl)
Zlew granitowy (źródło: www.zlewozmywaki-prestige-kuchen.pl)

Zlewy wykonane z granitu to przede wszystkim styl i klasa. Nie da się ukryć, że są one dość urodziwe i w każdej kuchni sprawdzą się doskonale. Zlewy granitowe są dość masywne, a jednocześnie bardzo majestatyczne. Na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie solidnych i takie też w rzeczy samej są. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że zlewozmywak granitowy to kwintesencja trwałości, długowieczności i niezawodności. Tego typu zlewy są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i wszelkiego rodzaju zarysowania. Nie straszne im sztućce, czy naczynia wrzucane bez większej ostrożności. Dużym atutem kamiennego zlewu jest również to, że nie wymaga on zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy codzienna dbałość o komory, a taki zlew na długie lata zachowa świetną formę. Dla mnie osobiście największą zaletą granitowych wyrobów jest to, że nie widać na nich zacieków z wody, czy śladów kamienia, jaki lubi osadzać się w zlewozmywakach.

Zlew stalowy

Zlew stalowy (źródło: pinterest)
Zlew stalowy (źródło: pinterest)

Zlewy wykonane ze stali to produkty, które cieszą się największą popularnością. Chyba co drugi Polak ma takowy zlewozmywak w swojej kuchni. Nic w tym dziwnego, bowiem na pierwszy rzut oka taki zlew prezentuje się dość atrakcyjnie, a poza tym dostępny jest w naprawdę przystępnej cenie. Jedną z większych zalet stalowych wyrobów jest to, że są one odporne na działanie wysokich temperatur. Co więcej, ze względu na swój uniwersalizm, zlewy te idealnie wpisują się w rozmaite aranżacje kuchenne. Sprawdzają się zarówno w nowoczesnej kuchni, jak i we wnętrzu utrzymanym w duchu retro. Niestety minusem tychże zlewów jest to, że łatwo je zarysować. Już nieuważne przejechanie widelcem po komorze zlewu może przyczynić się do strat. Co więcej, wyroby stalowe są również trudne w pielęgnacji. Nie można ich czyścić czym tylko ma się ochotę, bowiem ścierające proszki czy ostre myjki kuchenne raz na zawsze odbiorą urok takiemu zlewowi. Minusem zlewów ze stali jest też to, że widać na nich wszelkie ślady użytkowania, z kroplami wody włącznie. Jeśli nie chcemy mieć żadnych zabrudzeń na zlewie, po każdym jego użyciu należy dokładnie wytrzeć go delikatną, suchą szmatką.

Podsumowując – zlewozmywaki granitowe są bardzo eleganckie, ale też nie należą do najtańszych. Są też wytrzymałe na urazy mechaniczne i łatwe w pielęgnacji. Zlewozmywaki stalowe są tańszą ich alternatywą, jednakże są również alternatywą nieco mniej trwałą i odporną na zniszczenia.

To, jaki zlew wybierzecie zależy już tylko od was. Osobiście odsyłam was na stronę Prestige Kuchen, gdzie znajdziecie bogaty wybór zlewów, zwłaszcza tych wykonanych z wysokiej klasy granitu, których ja jestem wielką fanką! Możecie wybrać swój wymarzony i funkcjonalny zlew w Prestige Kuchen.