32b44b2b3aa0881ee4970bebda33c6df

Nawet najbardziej idealne wnętrze prędzej czy później traci na swej świetności i zaczyna straszyć. Oczywiście chcąc przywrócić kuchni dawną magię można uciec się do całkowitej wymiany mebli lub poszczególnych akcesoriów, ale po co? Bardzo często wystarczy tylko skupić się na odmalowaniu ścian, a całość od razu zaczyna prezentować się inaczej. 

Nie da się ukryć, że ściany w kuchni brudzą się szybciej i bardziej, aniżeli w innych pomieszczeniach. Kurz, tłuszcz, para z gotowanych potraw – to wszystko osadza się na kuchennych ścianach, tworząc nieestetyczne plamy i zacieki. I to właśnie przez te zacieki i plamy nasze wnętrze traci swój blask. Dlatego też decydując się na remont w kuchni warto zacząć od ścian i to na ich skupić całą swoją uwagę. Tego typu zabiegi nie powinny zrujnować waszego domowego budżetu, bo nie są zbyt kosztowne. W razie czego z pomocą mogą wam przyjść szybkie pożyczki przez Internet, ich forma jest bardzo elastyczna i dostosowana do dowolnej formy spłaty.

Zacznijmy od tego, że zacieków z tłuszczu, soków owocowych, soków warzywnych, czy wina nie da się pozbyć ot tak, zamalowując je. Nie wspomnę już o zabrudzeniach z sadzy lub rdzy. Jedna warstwa farby to za mało, aby zakryć  szpecące zacieki. Kilka warstw może i plamy zakryje, ale z kolei spowoduje łuszczenie się, a co za tym idzie, szybkie odpadanie farby.

Jak odświeżyć ściany?

Remont ścian można przeprowadzić w dwojaki sposób. Pierwszy polega na zeszlifowaniu ścian i dokładnym usunięciu z nich farby razem z wierzchnią warstwą tynku. Odsłonięte miejsce należy na nowo otynkować lub wykończyć gładzią gipsową. Drugim sposobem jest odizolowanie zacieków warstwą farby podkładowej, która stworzy na ścianie specjalną błonę wyrównującą chłonność podłoża, dzięki czemu nakładając nową farbę uzyskamy jednolity odcień.

Jeśli decydujemy się na remont kuchni (odświeżenie ścian) zadbajmy, aby jego efekt był jak najbardziej trwały. Zamiast po zwykłe farby, sięgnijmy po te, które wytrzymają w nienaruszonej postaci przez kilka lat. Fakt, takie farby są zazwyczaj droższe od tych tradycyjnych, jednakże są jednocześnie od nich lepsze. Do kuchni najlepsze będą farby odporne na wilgoć, jak również wnikanie tłuszczu, oparów z gotowania i brudu. Dobrze jest wybrać farby, które w razie potrzeby będzie można umyć bez obawy, że się je zetrze. Dlatego podczas przeglądania oferty zwróćmy na mieszanki z dodatkami żywic epoksydowych lub wytrzymałe i estetyczne lateksowe. Na opakowaniu znajdziemy dokładne specyfikacje takich farb, wraz z wytrzymałością mechaniczną.

Osobiście mogę wam polecić farby ceramiczne, które są ściślejsze i bardziej jednorodne aniżeli te standardowe i ogólnodostępne. Tego typu farby można szorować w zależności od potrzeb, a one i tak pozostaną błyszczące, o intensywnym kolorze.