źródło: pinterest
źródło: pinterest

Wyspa kuchenna to nie tylko modny trend, ale także bardzo wygodne rozwiązanie, które ułatwia funkcjonowanie w kuchni i przygotowywanie codziennych posiłków. Wyspa pasuje do kuchni nowoczesnych i klasycznych. Jest także fajnym dodatkiem do kuchni retro i stylizowanych. Również kuchniom utrzymanym w stylu glamour dodaje wyjątkowego smaczku.

Biorąc pod uwagę fakt, że wyspy zajmują dość dużo miejsca, najlepiej zastosować je w kuchniach dużych i przestronnych. Wprowadzone do małych kuchni, tylko je przytłoczą i niepotrzebnie zabiorą miejsce.

Idealny model wyspy

Projektując wyspę kuchenną warto wziąć pod uwagę kilka kwestii i to nie tylko tych związanych z designem. Bardzo ważne są: wielkość i funkcjonalność wyspy. Najmniej miejsca zajmują wyspy wyposażone jedynie w blat roboczy. Niestety są one najmniej praktyczne. Bardziej funkcjonalne są wyspy z kuchenką. Trzeba jednak pamiętać, że zabiorą one nieco więcej miejsca. Sama kuchenka ma około 60 cm. Ale sama kuchenka istnieć nie może. Po jej bokach powinno znajdować się przynajmniej 40 cm blatów roboczych. Oznacza to, że taka kompletna wyspa będzie miała około 140 cm. Warto wziąć to pod uwagę. Jeszcze więcej miejsca zajmą wyspy z wbudowanymi zlewozmywakami.

Wyspa a funkcjonalność

Aby wyspa kuchenna nie była przeszkodą w kuchni, minimalna odległość pomiędzy nią, a pozostałymi meblami kuchennymi powinna wynosić przynajmniej 90 cm. Najlepsze rezultaty osiągniemy, jeśli między wyspą, a pozostałymi meblami zastosujemy odległość 110-120 cm. Z tego też względu wprowadzenie wyspy do małej kuchni odpada. Marząc o wyspie kuchennej, musimy najpierw posiadać odpowiednich rozmiarów kuchnię, a dopiero później myśleć o realizacji pragnień.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wyspy w pomieszczeniach łączonych. Co to dokładnie oznacza? A to, że taka wyspa najlepiej będzie funkcjonować w domach, gdzie są kuchnie połączone z jadalnią lub salonem. W tego typu wnętrzach wyspa poza podstawowymi funkcjami, będzie odgrywać również rolę estetycznej granicy między jednym pomieszczeniem, a drugim. Będzie wygodnym rozgraniczeniem części służącej do przygotowywania posiłków i części służącej do ich spożywania lub wypoczynku.

Zapraszamy do lektury wpisu Lustrzana ściana w kuchni