pinterest
pinterest

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni jest zlew. Poza funkcją użytkową bardzo często odgrywa też rolę ozdobną. Co za tym idzie, nie może  być wybrany na zasadzie przypadku. To jaki zlew wybierzecie powinno być uzależnione zarówno od stylu, w jakim kuchenne wnętrze jest urządzone, jak również od wielkości i funkcjonalności wnętrza. Zlewozmywak nie może być z tzw. „innej parafii”. Musi idealnie współgrać z ogólnym charakterem kuchni. Jeśli wnętrze jest nowoczesne, zlewozmywak również powinien taki być. Jeśli wnętrze utrzymane jest w duchu retro, wybrany przez was zlew także powinien taki być. 

Bardzo ważnym kryterium wyboru jest ilość komór posiadanych przez zlewozmywak. Najczęściej klienci decydują się na zlewozmywaki jedno i dwukomorowe, dlatego też te dwa typy omówimy w dzisiejszym poście.

Zanim zdecydujecie się na zlew dwukomorowy lub jednokomorowy, musicie odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: ile czasu spędzacie w kuchni, czy wasza kuchnia jest przestronna, czy dużo gotujecie, czy macie zmywarkę. I tak np. jeśli w waszej kuchni gości zmywarka, wówczas zlew dwukomorowy nie będzie wam potrzebny. Zlewozmywak posiadający dwie komory na pewno przyda się osobom, które zmywają naczynia w sposób tradycyjny czyli ręcznie. Zlew dwukomorowy będzie też dobrym rozwiązaniem do kuchni dużych i przestronnych. Zlewy z jedną komorą sprawdzą się w domach, w których nie ma dużo domowników, a i nie gotuje się zbyt często. Ale od początku…

Zlewozmywak jednokomorowy wpuszczany (źródło: www.nomi.pl)
Zlewozmywak jednokomorowy wpuszczany (źródło: www.nomi.pl)

Zlew jednokomorowy

Zazwyczaj zlewy z jedną komorą wybierane są do kuchni o niewielkim metrażu. Nie przytłaczają one małego wnętrza i pozwalają wygodnie je zagospodarować. Nie oznacza to jednak tego, że do dużych kuchni nie można zastosować zlewów jednokomorowych, bo oczywiście można to zrobić. Zlewy z jedną komorą doskonale sprawdzą się również w domach, w których nie ma zbyt wielu domowników. Będą również dobrym rozwiązaniem w kuchniach, w których jest już obecna zmywarka, a zlew służy jedynie do wypłukania warzyw i owoców lub umycia rąk.

Co do kształtu takiego zlewu to chyba najwygodniejszym rozwiązaniem (zwłaszcza jeśli macie małą kuchnię) są modele kwadratowe lub okrągłe. Te ostatnie dodadzą wnętrzu lekkości.

Zlew dwukomorowy nakładany (źródło: www.nomi.pl)
Zlew dwukomorowy nakładany (źródło: www.nomi.pl)

Zlew dwukomorowy

Zlewozmywaki o większej niż jedna ilości komór to idealne rozwiązanie dla wnętrz, gdzie jest dużo miejsca i gdzie nie ma ryzyka przytłoczenia przestrzeni. To także genialne rozwiązanie do kuchni, w której nie korzysta się ze zmywarki, a liczba naczyń do umycia jest dość spora. Dwie komory nie tylko ułatwią nam codzienne porządki i uporanie się z brudnymi statkami (jak to zwykła o naczyniach mawiać moja babcia) ale także pozwolą zaoszczędzić czas.

Decydując się na zlew dwukomorowy musicie jeszcze rozważyć jego lokalizację. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są modele zlewów do zamontowania w rogu. Umieszczenie zlewu w narożniku sprawdzi się w kuchniach, w których ustawienie mebli zostało zaprojektowane w kształcie litery U lub L. Co do samego kształtu takiego zlewu, to wszystko zależy już od waszych indywidualnych preferencji. Najbardziej klasyczne są zlewy kwadratowe i prostokątne. Jednak chcąc przełamać utarte schematy, możecie zdecydować się na zlew dwukomorowy okrągły, owalny, a nawet trapezowy lub trójkątny.